Dnešní doba je hodně ovlivněna západním světem. Týká se to elektroniky, oblečení, aut, filmů a v neposlední řadě také knih. Známe mnoho významných zahraničních spisovatelů a čteme jejich díla, ale neměli bychom zapomenout, že i naše česká kultura má své dobré autory, kteří také chtějí uznání a obdiv.
V tomto článku bych ráda poukázala na nynější české autory a jejich díla, která určitě stojí za přečtení! Jde jen o malou ukázku současné české literatury, která je opravdu čtivá a zábavná.
Patrik Hartl
Tento spisovatel vystudoval televizní a filmovou režii na pražské FAMU. Následně zrežíroval mnoho divácky úspěšných inscenací, například Madame Melville, Otevřené manželství a další. A mimo jiné píše i své vlastní hry (Soukromý skandál, Klára a Bára…). Do většího povědomí diváků se dostal díky své komedii Taková normální rodinka.
Jeho první bestsellerovou knihou, kterou napsal a dostal se tak do spisovatelského povědomí, byla kniha Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Tato kniha vypráví vtipný příběh o čtyřech kamarádech, kteří se po 20 letech rozhodnou přehodnotit svůj život a zamyslet se nad tím, jestli opravdu žijí tak, jak chtěli, když jim bylo osmnáct. Samozřejmě spokojeni se svými životy nejsou, a tak se to pokusí změnit. Jak? To se dočtete v knize.
Další jeho román se jmenuje Malý pražský erotikon. Kniha zábavně pojednává o intimním životě osmi sousedů, kteří se snaží vyrovnávat se svou touhou, starostmi i radostmi běžného života od předškolního věku až do důchodu.
A v neposlední řadě je tu jeho nejnovější román Okamžiky štěstí. Je to vlastně dvojromán, který můžete číst z kterékoli strany, a přesto příběh bude dávat smysl. Podle toho, jaký začátek si zvolíte, se bude příběh odehrávat z různých úhlů pohledu – ať už z Veroničina, nebo Jáchymova. Příběh pojednává o jejich životech, o jejich láskách, strastech, chybách i šťastných chvílích.
Evžen Boček
Evžen Boček vystudoval Masarykovu univerzitu v Brně. Nejprve se živil jako učitel, ale dnes pracuje jako kastelán na milotickém zámku. Svůj první román napsal pod pseudonymem Jan Bittner. A díky svému románu Poslední aristokratka získal Cenu Miloslava Švandrlíka.
Jeho první román se jmenoval Deník kastelána, další jeho knihou je již zmíněná Poslední aristokratka. Tento příběh pojednává o Františku Antonínovi, hraběti z Kostky, který se po pádu komunistického režimu rozhodne spolu se svou rodinou vrátit na své rodové sídlo, kde mimo jiné zdědí i povedený personál (kastelána, zahradníka hypochondra a kuchařku s chutí na alkohol). Všichni spolu pak prožívají spoustu vtipných příhod. Tato kniha svého čtenáře určitě pobaví.
Poslední aristokratka čtenáře nadchla tak moc, že se autor rozhodl napsat další dvě pokračování o bláznivé šlechtické rodině a jejích příhodách – Aristokratka ve varu a Aristokratka na koni (to je zároveň jeho nejnovější kniha).
Radka Třeštíková
Radka Třeštíková vystudovala práva na Karlově univerzitě a sedm let pak působila jako firemní právnička. Nyní je na mateřské dovolené a ve svém volném čase se věnuje psaní, ať už do časopisů, anebo na různé internetové stránky. Před nějakým časem vydala svou první knihu – Dobře mi tak a s vydáváním pokračuje úspěšně dál.
Její prvotinou byl román Dobře mi tak, který vydala v roce 2014. O rok později pak vydala svůj první bestseller – napínavé psychologické drama s názvem To prší moře. Příběh pojednává o osudu dvacetileté Hanky, která se (spolu s dalšími postavami) snaží nalézt odpovědi na otázky, které trápí každého z nás.
Pak následoval její druhý bestseller s názvem Bábovky, který vypovídá o velice upřímné, místy ironické a humorné zpovědi žen a o jejich vzájemně propletených životech.
A letos vyšel další z řady veleúspěšných děl s názvem Osm. Jedná se o netradiční detektivní příběh, který je plný zápletek a také určuje, jak daleko je člověk ochoten pro lásku zajít. Tato kniha se čte tzv. jedním dechem.
Aneta Hrdinová
Ze všech předností tří zmíněných autorů nejvíce oceňuji hurónský smích Patrika Hartla 😀
Prvok, Šampon, Tečka a Karel je super knížka. Je to celkem švanda a přitom mě to donutilo zamyslet se nad svým životem…