Jak si vydělat psaním

Rádi píšete a chtěli byste dostat za svůj koníček alespoň tu a tam i zaplaceno? V českém prostředí existuje hned několik webových portálů, které umožňují copywriterům zpeněžit své texty. Jeden z nich bychom vám rádi představili. Jedná se o zajímavou možnost, jak nastartovat svou copywriterskou kariéru nebo si alespoň slušně přivydělat psaním rozličných textů. Pokud tak rádi píšete a třeba pravidelně studujete nějaký blog o copywritingu, ale zatím neznáte odpověď na otázku „Jak si vydělat psaním?“, tak čtěte dál.
Staňte se copywriterem a vydělávejte psaním

Portál, o kterém je řeč, nese vcelku jednoznačný název Copywriting. Toto slovo označuje činnost/profesi, která je zaměřena na tvorbu textů, jejichž úkolem je podpořit prodej nějakých výrobků či služeb (jde tak vlastně o psaní reklamních a marketingových textů). Copywriter je tedy člověk, který píše slogany, tiskové zprávy, PR články, texty reklam, ale i třeba veškeré texty pro rozličné webové stránky. Možná si říkáte, že byste takový copywriting také rádi zkusili. Jenže kde sehnat první zakázky? Pro koho začít psát? Kdo si vás najme, když dosud nemáte žádné zkušenosti? Jak si psaním, které vás opravdu baví, začít opravdu vydělávat? Na tyto otázky odpovídá právě portál Copywriting.

Od registrace až k vyplacení odměny

Na výše zmíněném webu se jako copywriter zdarma zaregistrujete a vzápětí se vám otevřou dveře ke všem výhodám, které tento systém nabízí. V prvé řadě se můžete rovnou podívat na stránku s poptávkami, které jsou zde k dispozici. Jedná se o seznam témat, které zdejší inzerenti potřebují textově zpracovat. Hledají proto copywritera, který by jim kýžený článek, slogan nebo třeba popis produktu v e-shopu napsal. Ke své poptávce přitom připojují stručné zadání zakázky a také cenu, kterou za zpracování daného textu copywriterovi nabízejí. Vy se můžete na tuto poptávku přihlásit. Pokud si vás inzerent vybere, můžete začít psát. Hotový text pak odevzdáte (jednoduše nahrajete do zdejšího rozhraní), inzerent jej schválí a vám se na účet automaticky připíše odměna, která byla dohodnuta. Jakmile pak budete chtít, můžete si nechat vydělané peníze poslat na svůj bankovní účet. Nemusíte mít přitom živnostenské oprávnění – peníze si můžete nechat vyplatit na základě dohody o provedení práce či smlouvy o dílo.

Prodejte své šuplíkové texty

Pokud máte doma (takříkajíc v šuplíku) již hotové texty (třeba povídky, básničky, články o vašich koníčcích, recenze, zápisky z cest…), také si na webu Copywriting přijdete na své. Své výtvory totiž můžete nabídnout k prodeji. Opět je jen jednoduše vložíte do systému, řeknete si, kolik korun byste za ně rádi dostali, a pak už jen čekáte, zda někoho zaujmou natolik, že se je rozhodne koupit a uveřejnit na svém webu nebo třeba v časopise.

Když se pak postupem času u inzerentů osvědčíte, můžete získávat zakázky daleko snadněji. Na webu Copywriting totiž budete mít svůj osobní profil copywritera, na který se mohou inzerenti podívat. Když se jim zalíbíte, mohou se svou zakázku oslovit rovnou vás.

Guestblogging: získejte reference

Zajímavou možností, jak začít svou copywriterskou kariéru, je pak i sekce webu, která se jmenuje Guestblogging. V ní můžete opět nabídnout své hotové články případným zájemcům. V tomto případě však nikoliv za peníze, ale za nějakou drobnou protislužbu. Můžete tak dostat své texty na zajímavá místa a navíc i získat něco navíc. Například si můžete stanovit podmínku, že ve vašem textu, který zájemce zveřejní na svých stránkách, budou odkazy, které povedou na váš web, popř. že vám majitel média, v němž text vyjde, napíše nějakou referenci týkající se vašeho psaní. A reference mají pro takového copywritera v počátcích jeho snažení cenu zlata.

Registrace na portál Copywriting je zdarma, rozhodně vám tak doporučujeme celou věc vyzkoušet. Jedná se o zajímavý způsob, jak si vydělat psaním na internetu a hlavně si vyzkoušet, co to obnáší být copywriterem. Pokud na sobě budete pracovat a občas si necháte poradit od zkušenějších kolegů, může se jednat o skvělou možnost, jak začít.

Jak již jistě vyplynulo z předchozích řádků, web Copywriting není určen jen pro copywritery (autory textů), ale i pro zájemce o texty. Pokud tak nepatříte mezi pisálky, ale naopak nějaké texty sháníte (např. na svůj web), přijdete si také na své.
Jak si vydělat psaním?
Jak si vydělat psaním?


Pošlete tento příspěvek dál! ↓

5 comments

  1. Taky tam jsem a sice tam člověk vydělá jen drobné, ale jako startovací čára je to fajn. První zakázky se k začínajícímu copywriterovi samy nedostanou.

  2. Děkuji za tip. Už docela dost píšu PR články, tak bych to mohla taky zužitkovat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *