Často dnes kolem sebe slýcháme nářky o tom, že současné děti málo čtou. Zkusme jim ale ukázat cestu k literatuře, která je bude bavit.
Ukažte svým dětem, žákům, vnoučatům či jiným malým bytostem třeba následujících pět knih českých autorů. Podle nás si je zamilují.
František Halas: Dětem
Františka Halase známe spíše jako autora poezie, která je plná tragických životních pocitů, hořkosti, melancholie a motivů spojených se smrtí. Tento velký český básník má však na kontě i tvorbu určenou dětem. A ta rozhodně stojí za to!
Dětem je sbírka básní, která vyšla v roce 1954, tedy až po autorově smrti. Básničky, které v ní najdete, se objevily již v úspěšné Halasově sbírce Ladění. Tam je můžete najít v samostatném oddílu, který se jmenuje Do usínání.
Texty ze sbírky Dětem jsou plné fantazie, hravosti a specifického dětského pohledu na svět. Čteme zde o zamrzlém sklu, kterému je zima, a tak se musí zabalit do větviček, nebo třeba o kohoutovi, který snáší kraslice. Tyto Halasovy verše jsou neotřelé, vysoce originální a okouzlující. A to nejen pro děti!
I v Halasově poezii pro děti se přitom tu a tam objevuje motiv smrti. V tomto případě však ve vhodné formě – tento prvek zde není nikterak rušivý, naopak se jedná o něco zcela přirozeného a zapadajícího do autorem stvořeného fantazijního světa.
František Halas: Počitadlo
Halas podruhé. Tentokrát se jedná o knížku, kterou bychom mohli doporučit těm nejmenším dětem.
V Počitadle najdete hezké dětské básničky, které jsou díky své formě (střídavý rým s pravidelným počtem veršů) snadné na čtení i pochopení. Mimo jiné si děti čtením těchto básniček procvičí svou znalost číslic a hlásek.
Nedílnou součástí této knížky jsou pak i krásné ilustrace výtvarníka Oty Janečka.
Daisy Mrázková: Neplač, muchomůrko
Spisovatelka a výtvarnice Daisy Mrázková není širší veřejnosti příliš známá. To je ale veliká škoda. Ve svých knížkách totiž opakovaně prokazuje svou unikátní schopnost vidět svět dětskýma očima.
V tvorbě Daisy Mrázkové, z níž vám můžeme doporučit třeba knihu Neplač, muchomůrko, najdeme krásný fantazijní svět, trochu magie, lásku k přírodě i slovní hříčky a dokonalou zvukomalebnost.
Vedle toho jsou děti při čtení autorčiných knížek nenásilně vedeny k mravní odpovědnosti za celý okolní svět.
Mezi další dětské knížky této autorky patří například Haló, Jacíčku či Auto z pralesa.
Emanuel Frynta: Písničky bez muziky
Fryntovy Písničky bez muziky jsou poetickým skvostem, který by rozhodně neměl minout žádné dítě (a vlastně ani žádného dospěláka). Knížka byla vydána poprvé až 13 let po autorově smrti, od té doby však vyšla pro velký zájem opakovaně už třikrát. Některé básně z této sbírky můžete znát i ve zhudebněné formě, o kterou se postaral Petr Skoumal (viz desky Kdyby prase mělo křídla, Pečivo a Když jde malý bobr spát).
Jedná se o neotřelé básně, jejichž základními rysy jsou originalita, nevšednost, všudypřítomný humor, nadsázka a nonsens („nesmysl“). Autor zde popouští uzdu své fantazie, kterou pak dovádí až do absurdity. Těšit se můžete i na neuvěřitelnou jazykovou hravost, originální hrátky s významy slov a odhalování jejich skrytých souvislostí.
Jako ukázku si přečtěte třeba báseň Červotoč:
Mluvil jsem tuhle s červotočem,
jenže už nevím přesně o čem
a taky přesně nevím proč
a jestli to byl červotoč.
Ivan Martin Jirous: Magor dětem
Magor dětem je další krásnou knížkou pro děti od autora, u kterého jsme zvyklí na jiný typ tvorby. Ivan Martin Jirous (zvaný Magor), guru českého undergroundu, však v knize Magor dětem dokazuje svou schopnost oslovit i ty nejmenší čtenáře.
Citlivé a něžné texty této knihy napsal autor během doby strávené v komunistickém vězení ve Valdicích – vznikaly tak souběžně se známější sbírkou Magorovy labutí písně. Autor jejich prostřednictvím alespoň částečně zůstával v kontaktu se svými dvěma malými dcerkami.
Neplač, muchomůrko je nejlepší <3
Souhlas, to je kouzelná knížečka 🙂
Ten Halas je krása nesmírná. To fakt musí přečíst každý!!!
“Je-li sklu zima, zaroste větvičkama.” Myslím, že tyhle verše by neměly minout ani dospělé :-)) Halas byl génius, který se už dnes nenarodí.
Dobrý den, hledáme nové tváře, které by byly ochotny vstoupit svými postřehy do literárněvědného/literárně kritického/literárně pedagogického dění (v pozitivním slova smyslu) v oblasti literatury pro děti a mládež. Výběr předestřených knížek je opravdu TOP a proto píši. Pokud byste chtěli vědět více, podívejte se na webové stránky Krajské vědecké knihovny v Liberci, na konferenci Současnost literatury pro děti a mládež 2020. Bude věnována právě poezii!