V mé věkové kategorii, tzn. před osmnáctým rokem života, se nečte. To není žádnou novinkou, naopak. A těch pár lidí, kteří čtou, je zpravidla považováno za raritu. Není divu, že pak vznikají skoro až „kulty“ lidí s tímto zájmem. Při jejich počítání bych však ve svém okolí nepřesáhla počet prstů na obou rukou. Při konverzaci o naší četbě a doporučování titulů jsem si ale všimla jedné důležité věci: konverzace se nikdy nedotkne děl, která vznikla u nás v České republice.
Mezi mládeží ve věku od čtrnácti do sedmnácti let je totiž populární především žánr YOUNG ADULT (v doslovném překladu „mladý dospělý“). Opět – zcela logická věc vzhledem k tomu, že hlavním hrdinou bývá v těchto knihách člověk v podobném, možná lehce vyšším věku. Typickým příkladem může být série Hunger Games od Suzanne Collins. Série, která na čas pohltila svět. Můžeme se pouze dohadovat, zdali by podobné popularity dosáhla tato série, kdyby ji napsal někdo z naší republiky. Je ale těžké si i jen představit, že by někdo z českých spisovatelů něco takového napsal.
Většina adolescentů má zafixováno, že současná česká literatura = romantické příběhy s detektivní zápletkou, případně detektivní příběh s vedlejší romantickou linkou (tedy harlekýnky či detektivky). Shodou náhod je taková i většina českých seriálů. Češi mají nejspíš v této tematice zálibu, což se však o současné mládeži říct nedá. Ta potřebuje akci, má ráda dystopický svět a pocit, že vše leží na jejích bedrech společně s hlavním hrdinou.
Napsat však kvalitní dystopickou YA literaturu, kterou mládež vyžaduje (a která by byla prodávaná a hodila se do edičních plánů nakladatelství), ale pravděpodobně není nic jednoduchého. Složité je pak samozřejmě i samotné vydání knihy. Kde je však poptávka, měla by se brzy zákonitě objevit i nabídka. Ta je zatím v tomto případě pokryta zahraničními tvůrci, avšak doufejme, že naši adolescenti jednou dospějí do stavu, kdy budou s radostí číst i české autory.
Kamila Plzáková
Že mladí nečtou, je smutné 🙁 měli bychom je k literatuře víc vést. Je i spousta českých autorů, kteří by je mohli zaujmout.
Souhlas!
Resi se vychova ke ctenarstvi ve s kolach? Na druhe stupni treba?
Ten článek trochu působí, jako by:
1) mladí četli výhradně YA dystopie
2) čeští spisovatelé psali knihy tematicky podobné televizním seriálům
Obojí je, s prominutím, kardinální blbost. Zvlášť to druhé by si mohl myslet jen ten, kdo knihu současného českého autora ani nedržel v ruce. Pak je otázka, proč mladý čtenář netuší, o čem se v naší literatuře píše. Myslím, že je to především nezájmem čtenářů, nikoli vinou autorů… Mimo jiné proto, že kdyby se autorka článku trochu zajímala, zjistila by, že třeba oněch dystopií se u nás napsalo víc než dost a stále vznikají. I od mladých autorů, s mladými hrdiny ;-). Jen možná nejsou kopií světové YT dystopie. Ale proč kopírovat mainstream, pokud je autor schopen vytvořit něco osobitého?
je mi 16 a musim říct že v mém okolí je to stejně