Čeština a česká literatura: nezbytnosti i zajímavosti. Představujeme vám webový portál Czech tongue!

Webový portál o češtině a české literatuře Czech tongue právě startuje svou činnost.

Vítejte!

Milí přátelé, dámy a pánové,

ze všeho nejdříve mi dovolte, abych se Vám představil. Jmenuji se Czech tongue a jsem webový portál o češtině. Ano, navzdory svému anglickému jménu se zabývám českým jazykem. Vím, že pseudonym, který jsem si zvolil, mnohé brusiče českého jazyka pobuřuje, ale pevně věřím, že i ti mi ho dokážou odpustit.

Čeština je přece natolik silným a vyspělým jazykem, že se žádných vlivů angličtiny bát nemusí. Samozřejmě si z tohoto nejrozšířenějšího světového jazyka současnosti leccos přebírá, ale vše vždy přizpůsobí svým vlastním zákonitostem a zvyklostem, na které si za žádných okolností nenechá sahat.

Mé jméno, byť je v angličtině, navíc do jisté míry demonstruje, jak je čeština krásná a hravá. České slovo jazyk může přece označovat řeč, ale i onen svalnatý orgán, který se nachází v dutině ústní. A právě s touto polysémií (mnohoznačností) jsem si při volbě svého jména trošičku pohrál (viz i obrázek s mou podobiznou). Angličtina totiž používá pro oba zmíněné významy dvě různá slova (language a tongue) a já jsem prostě z legrace sáhl po tom, které označuje onen orgán, jejž mají lidé v puse.

Budu zkrátka rád, když budete brát mé cizojazyčné jméno jen jako drobnou slovní hříčku a přijmete mě jako přátelského průvodce po dobrodružných, hravých, zábavných, poučných i bizarních místech jedinečného českého jazyka.

Czech tongue
Czech tongue

(K názvu Czech tongue ještě pro zajímavost uveďme, že v minulosti byly výrazy languagetongue v angličtině synonymní. Dnes je však užití slova tongue ve smyslu „řeč“ pociťováno jako archaismus [zastaralý jazykový prostředek]. V jednom ustáleném spojení se však používá i v současnosti – jedná se o frázi mother tongue, tj. „mateřský jazyk“.)

Bohemistika populární formou

Hlavním tématem portálu Czech tongue je český jazyk a také česká literatura. Tento web má tedy blízko k bohemistice, vědnímu oboru, který se právě naší mateřštinou a její literaturou zabývá. Za zakladatele novodobé bohemistiky je považován čelní představitel národního obrození Josef Dobrovský. Rozhodně však nejde o obor, který by byl pevně svázán s tímto autorem a s jeho (historicky velmi vzdálenou) dobou – zabývat se češtinou a její literaturou je zajímavé a zábavné i dnes. A právě to chce ukázat i Czech tongue. Chce být portálem, který bude představovat bohemistiku populární a současnou formou.

Procházky zákoutími českého jazyka totiž mohou i dnešnímu člověku přinášet spoustu zábavy, překvapení, poučení i dobrodružství. Taková etymologie (nauka o původu a vývoji slov) nám třeba často odtajní řadu zábavných, ale i tajemných či dobrodružných příběhů. Hrátky s pravopisem s sebou zase mohou nést řadu pikantních dvojsmyslů. A spoustu okolností, které se točí kolem češtiny, je dobré znát už z principu. Jednak se vám mohou hodit v běžném životě (vždyť češtinu používáme všichni dnes a denně), jednak se s jejich znalostí můžete blýsknout třeba v hospodě :-)

Na co se můžete těšit?

Na webu Czech tongue najdete několik samostatných sekcí. Tou hlavní z nich je Czech tongue magazín, v němž najdete úvahy a pojednání o češtině, jazykových jevech či české literatuře. Chybět však nebude ani jazyková poradna, drobné slovní hříčky, citáty z české literatury, testy češtinářských znalostí, články o češtině na internetu (SEO optimalizace, copywriting), tipy na četbu či praktické materiály pro studenty (rozbory literárních děl k maturitě, přehledy literární historie, tipy, jak zvládnout zkoušky z češtiny apod.).

Czech tongue na sociálních sítích

Pokud se často vyskytujete na sociálních sítích, můžete si nechat obsah našeho webu servírovat takříkajíc přímo pod nos. Jsme na Facebooku, Twitteru, Google+ i Instagramu. Stačí se připojit!

Pokud vás cokoliv z výše uvedeného jakkoliv zaujalo, budeme moc rádi, když na portál Czech tongue tu a tam zavítáte. Na oplátku se budeme snažit, abyste zde vždy narazili na něco, co vás pobaví, překvapí nebo poučí – abyste se u nás zkrátka cítili dobře a rádi se k nám vraceli.

Pošlete tento příspěvek dál! ↓

Jeden komentář

  1. Bavíte mě a držím Vám palce. Anglický název nevadí, aspoň je vtipný a originální. Kdyby se to tady jmenovalo Český jazyk, bylo by to docela suché :-))

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *