Fernet je lék a po rumu budete tropit povyk aneb Odkud se vzaly názvy tvrdého alkoholu

Tvrdý alkohol má řadu forem a každá z nich má pochopitelně i svůj název. U některých z nich je nám poměrně jasné, proč se jim říká právě tak, jak se jim říká, některá pojmenování jsou však už pro dnešní uživatele češtiny zahalena jistým tajemstvím.


Vymysli nápoj, bude se po tobě jmenovat

Proč se peprmintové kořalce říká zelená, je jasné – je tomu tak kvůli nápadné barvě tohoto nápoje. Většina Čechů asi také ví, proč se karlovarský bylinný likér jmenuje Becherovka – to podle rodiny Becherů, která slavnou likérku založila a proslavila (zejména musíme zmínit Josefa V. Bechera, Jana Bechera a Gustava Bechera).

Podobný případ představuje i likérka Rudolf Jelínek, která se taktéž jmenuje podle svého zakladatele. Rudolf Jelínek proslavil sebe i svou firmu již ve 30. letech, když začal vyrábět košer destiláty – pálenky, na jejichž výrobu používal výhradně suroviny a postupy, které byly v souladu s ortodoxní židovskou vírou (díky tomu mimochodem uspěl nejen doma, ale i na zámořských trzích).

Méně známá je již skutečnost, kterak ke svému jménu přišel fernet. Název původního produktu zněl Fernet Branca. Motivován byl dvojím příjmením dámy, která si výrobu tohoto nápoje poprvé objednala. Zajímavý je i fakt, že původně se jednalo vlastně o lék – žaludeční likér z bylin s antiseptickými účinky, který zprvu (v 19. století, v době cholery) šířily pouze lékárny.

Jak vznikly názvy tvrdého alkoholu?
Názvy tvrdého alkoholu vznikají různě.

Podle osoby spjaté se vznikem nápoje byla pojmenována třeba i Metaxa. Tento tradiční řecký nápoj připravil poprvé (roku 1880) muž jménem Spyros Metaxas.

Tropí to povyk a pálí to jako čert

Jména kořalek ale nevznikala jen podle jmen jejich autorů, výrobců či jiných lidí nějak spjatých s daným nápojem. Jako příklad uveďme např. rum. Tento název vymysleli v 17. století angličtí osadníci na Barbadosu. Jednalo se přitom o zkrácení slova rumbullion, které v jednom z anglických nářečí znamenalo „pozdvižení“ či „povyk“. Tento oblíbený nápoj se tedy jmenuje podle toho, že když se ho člověk napije, bude s velkou pravděpodobností tropit nějaký povyk.

Zajímavá je i souvislost vzniku názvu českého likéru čert – oblíbeného nápoje tradičních českých hospod. Tento likér je typický svou říznou, až pálivou chutí. A právě ona pálivost hrála při pojmenování čerta zásadní roli. Vyšlo se zde nejspíš z českého úsloví „pálí to jako čert“. Vzhledem k tomu, že toto slovní spojení bylo v době vzniku nápoje široce rozšířené a používané, dostal tento pálivý nápoj právě název čert.


Pošlete tento příspěvek dál! ↓

3 comments

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *