Čtečka elektronických knih může každému vášnivému čtenáři ušetřit spoustu námahy. Do tohoto drobného zařízení se vám totiž bez problému vejde velká spousta literárních děl, která by jinak v klasické fyzické formě vážila mnoho a mnoho kilogramů. Do čtečky si bez problému uložíte všechny své oblíbené tituly a ještě vám zbude dostatek místa na nové knihy, které si máte v plánu přečíst v budoucnu. Žádný autor ani autorka zkrátka nemusí ve vaší digitální sbírce chybět.
Jak ale vybrat čtečku e-knih, která vám bude nejlépe vyhovovat? Právě na to se zaměříme v následujícím článku. Společně si zkrátka projdeme parametry, které byste si měli před nákupem čtečky ohlídat. Půjdeme krok za krokem za jasným cílem – abyste si vybrali a následně pořídili čtečku knih, s níž budete za všech okolností spokojeni. Ať už si vyberete čtečku Amazon Kindle, PocketBook, anebo nějakou jinou, věříme, že budete spokojeni.
Čtečka knih, nebo tablet či mobil?
Na úvod jedno upřesnění. Pokud si chcete tu a tam přečíst v elektronické podobě nějakou knihu, rozhodně to neznamená, že byste si museli nutně pořizovat čtečku elektronických knih. To totiž můžete dělat i pomocí přístroje, který už nejspíš vlastníte. Elektronické knihy umí číst i klasické tablety či chytré mobilní telefony. Pokud ale patříte mezi časté a náročnější čtenáře, opravdu se vám vyplatí sáhnout spíš po čtečce, která se na elektronické knihy specializuje (jde v podstatě o její jedinou funkci – naproti tomu s tabletem či mobilem můžete samozřejmě dělat i celou řadu jiných věcí).
Protože jsou čtečky knih zaměřeny výhradně na práci s e-booky, jsou na to také náležitě vybaveny. Oproti tabletům a smartphonům vám proto mohou nabídnout lepší (a také šetrnější) čitelnost písma a v neposlední řadě také o mnoho delší výdrž baterie.
Čtečky knih vs. tablety/mobily
Výhody čteček
- Nadstandardně dlouhá výdrž baterie
- Čtení neunavuje oči (díky elektronickému inkoustu)
Výhody tabletů/mobilů
- Snadné ovládání pomocí barevného dotykového displeje
- Podsvícení displeje (možnost čtení i za tmy)
- Jde o multifunkční zařízení, které využíváte i pro jiné účely
Pokud se rozhodnete, že vám tablet či smartphone jako prostředek pro čtení e-knih nestačí, zaměřte se při výběru čtečky knih na následující parametry (hardwarové zázemí, jako je procesor či operační paměť RAM, zde naopak na rozdíl od telefonů a tabletů příliš řešit nemusíte):
Velikost displeje
Čtečky knih se mohou lišit svou velikostí. Vyberte si takovou, která vám zajistí komfortní čtení, ale zároveň vám nebude příliš překážet v tašce, kabelce či batohu. Čtečku totiž budete jistě chtít mít neustále po ruce, a tak se nesmí jednat o zbytečně velký předmět.
Nejčastější rozměr představuje v případě čteček knih úhlopříčka displeje 6″. Zdánlivě se vám může tato velikost zdát příliš malá, ale pro běžného čtenáře je zcela dostačující. Pokud ale přece jen vyžadujete větší přístroj, můžete sáhnout po některé ze čteček, jejichž displej má úhlopříčku 6,8″, 8″ nebo i více. Větší čtečky jsou však i dražší a jejich v podstatě jedinou výhodou je to, že při čtení nemusíte tak často otáčet stránky. Dobré jsou pak také na čtení odborných textů ve formátu PDF (které obsahují i grafy, tabulky či nějakou grafiku). Na ty už je však ideálním čtecím zařízením spíše velký tablet.
Typ displeje a jeho rozlišení
Dalším významným parametrem, na který byste si měli dát při výběru čtečky knih pozor, je druh displeje. Na něm totiž závisí to, jak jemně přístroj vykresluje text, a tedy jak se vám budou e-knihy číst (a jestli vás ze čtení nebudou zbytečně bolet oči).
Zpravidla můžete na trhu narazit na dva typy displejů:
- E‑Ink displeji s technologií Pearl,
- E‑Ink displej s technologií Carta.
První zmíněná technologie (Pearl) už je poměrně zastaralá, můžete se s ní tedy setkat spíš u starších modelů čteček. Rozhodně ale nejde o nic, co by se nedalo bez problému používat. I tato starší technologie běžného čtenáře bez problému uspokojí
Pokud ale chcete sáhnout po tom lepším a modernějším, vyberte si čtečku knih, která disponuje E-Ink displejem s technologií Carta. Displeje tohoto typu totiž vynikají lepším kontrastem, rychlejším vykreslováním písma i vyšším rozlišením. Navíc jsou také příjemnější pro vaše oči.
Při výběru čtečky se také můžete podívat na hodnotu rozlišení displeje. Ta se udává v DPI a platí, že čím vyšší hodnota, tím lepší grafické vykreslení. S vyšším rozlišením se zkrátka dočkáte ostřejšího písma i grafických prvků. Na současném trhu se můžete setkat zejména s rozlišením 212 DPI a 300 DPI.
Osvětlení displeje čtečky
Co se týče osvětlení displeje, je to u čteček knih jednoduché. Buď zkrátka osvětlení mají, anebo nemají.
Pokud displej čtečky nasvícen není, můžete číst knihy jen za denního světla (ostatně jako je tomu při čtení klasických knih – jakmile se setmí, musíte si rozsvítit lampičku). Pokud ale vaše čtečka nasvícením disponuje, můžete bez problému číst i v šeru či za tmy. Osvětlení si přitom můžete individuálně regulovat – tak, aby vám to nejlépe vyhovovalo.
V případě čteček e-knih se nejedná o podsvícení (jaké známe u mobilních telefonů či tabletů), ale opravdu o jakési „nasvícení“. Displej je zde totiž pokryt speciální vrstvou, která dokáže vést světlo, a v rámečku čtečky jsou umístěny světelné diody (LED). Světlo tedy neproniká na povrch odspodu, ale ze stran. Nejde tak o agresivní vyzařování světla, ale jen o příjemné osvětlení, které vám čtení usnadní a zpříjemní.
Obecně tedy můžeme říci, že lepší volbou jsou čtečky knih, které osvětlení mají.
Hmotnost a rozměry
Abyste si mohli svou čtečku vzít kamkoliv s sebou, měla by být skladná a lehká. Při výběru se tak zaměřte i na celkové rozměry (ty do značné míry závisí na už zmíněné velikosti displeje) a také na hmotnost. Elektronická čtečka přece slouží k tomu, abyste s sebou nemuseli všude tahat ty těžké knihy. Vyberte si proto takovou, která nebude představovat zbytečně velkou zátěž vašeho zavazadla.
Menu a způsob ovládání
Některé čtečky e-booků jsou vybaveny českým menu, u jiných se musíte spokojit s anglickým. I to může být pro některé uživatele důležité – vybíráte-li např. čtečku pro babičku či dědečka, kteří s angličtinou nemají zkušenosti, kupte jim raději čtečku s českým menu.
Jednotlivé modely elektronických čteček knih se pak také mohou lišit způsobem ovládání. Levnější modely se ovládají pouze za pomoci několika málo tlačítek, zatímco vyspělejší čtečky už disponují dotykovým ovládáním. Zde opět zvažte, kdo bude čtečku používat. Tlačítkové ovládání se hodí spíše pro nenáročné a méně zkušené uživatele. Dotykové ovládání pak ocení spíše náročnější čtenáři, kteří si třeba při čtení dělají často poznámky (jejich psaní pomocí základních tlačítek by totiž bylo zbytečně složité a zdlouhavé).
Velikost interní paměti
Čím větší je kapacita interní paměti, tím více se vám do čtečky vejde knížek. Většina čteček na současném trhu však disponuje úložištěm, které pojme řádově jednotky gigabajtů (např. 4 GB či 8 GB), což je dostatečný prostor i na tisíce knih. Pokud ale potřebujete mít neustále po ruce ještě více literárních děl, poohlédněte se po čtečce, která podporuje paměťové karty (obvykle typu microSD). Do nich stačí vložit kompatibilní kartu a rázem máte k dispozici desítky GB paměti navíc.
Podpora Wi-Fi
Ačkoliv se nejedná o chytrá zařízení (jako jsou smartphony či tablety), mohou být i čtečky elektronických knih vybaveny vestavěným Wi-Fi modulem. Ten zde ale obvykle neslouží ke klasickému surfování po internetu či procházení sociálních sítí. Můžete si však jeho prostřednictvím zřídit online předplatné nějakého časopisu nebo také provádět pravidelné aktualizace softwaru přístroje.
Podporované formáty e-knih
Důležitým parametrem, na který byste si měli dát při výběru čtečky pozor, je podpora jednotlivých formátů e-knih. Dobré je, když čtečka dokáže číst formáty ePub, Mobi a PDF – jedná se totiž o formáty, které jsou v současnosti nejrozšířenější.
Rozhodně ale neplatí, že by čtečka musela podporovat všechny zmíněné formáty – váš přístroj bude pravděpodobně kompatibilní jen s některými z nich. Vydavatelé e-boků obvykle vysílají na trh knížky v obou hlavních formátech (ePub a Mobi), takže byste si měli u většiny titulů přijít na své. Formát PDF je pak univerzálním formátem, který znáte spíš z oblasti počítačů.
Až budete pročítat informace o podporovaných formátech, můžete se ještě setkat se zkratkou DRM. Jedná se o označení ochrany, kterou vydavatelé chrání své e-booky před nelegálním kopírováním. Pokud tedy bude vaše čtečka podporovat i chráněné verze daných formátů (např. Mobi DRM), tak je to jedině dobře. Není to ale zas tak důležité, protože v českém prostředí se tento typ ochrany příliš nepoužívá.
Baterie a výdrž na jedno nabití
Oproti klasické knížce má čtečka jednu zásadní nevýhodu. Při čtení se vám může vybít a vy najednou nemůžete zjistit, jak napínavý příběh dopadne. Právě proto je dobré, když je čtečka vybavena kvalitní baterií, která vám zaručí dostatečnou výdrž přístroje.
E-Ink displeje (displeje s technologií elektronického inkoustu), které čtečky využívají, jsou dobré v tom, že spotřebovávají energii jen ve chvíli, kdy mění svůj obsah (typicky když otáčíte na další stránku). Jakmile zkrátka nějaký text načtou, zůstává tento text na displeji, aniž by se baterie vybíjela. Prostě je na nich daný text napevno „natištěn“ (elektronickým inkoustem), a to až do chvíle, než jej „přetiskne“ jiný text. A právě proto elektronické čtečky knih vydrží na jedno nabití opravdu dlouho.
Výdrž se u čteček udává v počtu otočení stránek. Záleží tedy vlastně na tom, jak často čtete. Obvykle se ale uvádí, že průměrnému čtenáři vydrží čtečka cca dva týdny. Může to být ale i výrazně déle. V případě, že budete využívat osvětlení, Wi-Fi či další funkce, se však samozřejmě výdrž čtečky zkrátí.
Zajímavé funkce navíc
Moderní čtečky elektronických knih mohou disponovat i řadou zajímavých nadstandardních funkcí. Může se jednat o různé slovníkové aplikace (pro překlady textů do cizích jazyků), software pro výuku slovíček nebo třeba možnost poslouchat prostřednictvím čtečky hudbu ve formátu MP3. Zajímavé jsou pak také funkce záložek, poznámek či sdílení úryvků čteného textu s dalšími uživateli.
Nic z toho však pochopitelně není zas až tak podstatné. Daleko důležitější je při výběru čtečky elektronických knih to, aby se vám pomocí tohoto přístroje dobře četlo.