Jakub Marek: Podzemí češtiny skrývá souvislosti, které nám pomohou pochopit svět i sebe sama

V těchto dnech probíhá předprodej knížky Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny. O chystané publikaci, ale i o slovech, jazyce a shánění financí potřebných k vydání knihy si můžete přečíst v rozhovoru s autorem Jakubem Markem.


> Knihu si můžete předobjednat (a přispět tak na její vydání) na webu nakladatelství Pointa <

Právě odstartoval předprodej vaší knížky o češtině. Proč je Podzemí slov právě o ní?

Protože právě čeština je takové moje celoživotní téma. Psát mě bavilo od chvíle, kdy jsem se naučil první písmenka – ani jsem ještě neuměl všechna a už jsem zkoušel psát příběhy. Češtinu jsem taky vystudoval, zkusil si ji učit středoškoláky a v současnosti ji taky profesně používám.

A jak vás napadlo napsat o ní knihu?

Rozhodl jsem se do toho jít někdy v době covidu, kdy mi vinou pandemie a vládních zákazů na nějaký čas ubylo běžné práce. Uvědomil jsem si, že materiálu na knížku mám vlastně docela dost. Už hezkých pár let mě totiž tu a tam někdo požádá, abych pro jeho časopis, blog nebo třeba samizdatový sborník napsal nějaké pojednání o slovech či jazyce. Podobné výzvy vždycky rád přijmu, a protože se snad tyto mé články i hrstce lidí líbí, rozhodl jsem se, že v jejich duchu připravím skutečnou tištěnou knihu. Věřím, že i ta si najde své čtenáře, které potěší, pobaví a obohatí o pár nových informací.“

Co čtenáři v Podzemí slov objeví?

Knížka je poskládaná z krátkých kapitol, které se vždycky věnují nějakému ucelenému tématu. Někdy je takovým tématem konkrétní slovo – pak se text zabývá jeho původem, vývojem i současným používáním. Jindy je kapitola zaměřena na nějaký zajímavý jazykový jev, třeba na určitý slang. A někdy si bere na paškál celou sémantickou oblast, kterou zase sleduje z hlediska jazyka.

Můžete uvést nějaké konkrétní příklady, co zajímavého se v knížce dozvíme?

Tak třeba se společně podíváme na pár zajímavých slov z tajné mluvy, kterou za minulého režimu používali představitelé komunisty zakazovaných náboženství. Nebo si posvítíme na to, jestli má mravenec něco společného s mravností. A taky se koukneme na to, jak vznikla slova jako cheeseburger, chaos nebo třeba pitomost.

V anotaci chystané knížky se uvádí, že v ní „nahlédneme pod povrch češtiny a možná tam najdeme i nějaké paralely s životem jako takovým“. Jak je to myšleno?

Když jsem jednotlivé kapitoly knížky Podzemí slov psal – tedy když jsem nad danými tématy uvažoval a ověřoval je ve slovnících, monografiích a dalších zdrojích, často jsem odkrýval překvapivé souvislosti, které výrazně přesahovaly rámec jazyka. Když totiž přemýšlíte nad slovy a jdete v tomto svém přemýšlení do hloubky, dost možná tam narazíte na zákonitosti, které už nejsou zdaleka jenom jazykové. Tam v podzemí slov už zkrátka mnohdy nejde jen o shluk písmenek, o pravidla spojování slov ve věty nebo o gramatické struktury. Jazyk je naší součástí, a tak ve svém nitru nutně obsahuje i spoustu z nás.

Proto rád říkám, že čeština je fascinující, a tak je hřích se nad ní aspoň tu a tam nezamyslet. V jejím podzemí se totiž skrývají souvislosti, které nám pomůžou hlouběji pochopit nejen řeč, kterou používáme, ale trochu i svět a sebe sama. Tak proč do toho podzemí občas ze zvědavosti nesestoupit?

Jakub Marek: Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny
Jakub Marek: Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny

> Knihu si můžete předobjednat (a přispět tak na její vydání) na webu nakladatelství Pointa <

Vydání knížky Podzemí slov by mělo být financováno prostřednictvím crowdfundingu. V čem tento princip spočívá?

Jde vlastně o hromadné financování – kompletní vydání knížky (od redakce přes vznik ilustrací až po tisk a distribuci) se zaplatí z drobných příspěvků jednotlivých dárců. Po třicet dní zkrátka probíhá předprodej knížky, který má zároveň zajistit i její financování. Kdokoliv si tak v průběhu této doby knížku předobjedná, pomůže Podzemí slov na svět.

Často se princip crowdfundingu vysvětluje na příkladu znovupostavení Národního divadla. Myslím, že je to dost trefné. Hromadné financování zkrátka spočívá v tom, že se určité množství lidí složí na vznik věci, která je jim sympatická.

Co když se během zmíněného třicetidenního předprodeje nevybere dostatek financí?

Pak se nestane nic. Knížka nevyjde a lidem, kteří na ni přispěli, se jejich peníze ze sta procent vrátí.

V rámci předprodeje vaší knížky se prý čtenáři mohou podívat nejen do metaforického podzemí slov, ale i do podzemí skutečného. O co jde?

Je to tak. Během třicetidenního předprodeje, který by měl zajistit i financování chystané knížky, si totiž mohou zájemci publikaci pořídit buď jen tak, anebo s nějakou zajímavou odměnou – tím přispějí na vydání větší částkou a vedle knížky samotné dostanou i dárek, jejž si sami vyberou. No a mezi nabízenými dárky jsou i vstupenky do skutečného podzemí, konkrétně do dvou expozic v mém rodném Pelhřimově – do Muzea strašidel a do Pelhřimovského pekla.

Co dalšího mohou čtenáři společně s knihou získat?

Mezi odměnami, které se nám podařilo do předprodeje sehnat, jsou třeba elegantní hodinky, nevšední ručně vyrobená kovová záložka do knihy nebo celý balíček vstupenek do pelhřimovských expozic – když si uděláte výlet do města, kde kniha vznikala, vedle zmíněného podzemí můžete navštívit i populární Muzeum rekordů a kuriozit nebo nedaleké Malé muzeum Bible.

Pokud chcete vydání knížky podpořit větší částkou, ale žádný dárek nepotřebujete, můžete si Podzemí slov objednat (za lehce vyšší cenu) s mým podpisem či veršovaným poděkováním nebo si třeba ke klasické tištěné publikaci přikoupit i e-knihu.

Kdy a kde si lidé mohou vaši knížku předobjednat?

Předprodej začíná 25. října v devět hodin ráno a trvá 30 dní. Jeho konec tedy vychází opět na devátou hodinu ranní 24. listopadu. Místem, kde si můžete knížku pořídit, jsou webové stránky nakladatelství Pointa, na které se dostanete přes odkaz https://bit.ly/KupPodzemiSlov. Pro první zájemce je publikace připravena se zaváděcí slevou. Všem, kteří se rozhodnou vydání mé knihy podpořit, ze srdce děkuji. Věřím, že Podzemí slov své čtenáře potěší, pobaví a obohatí o pár nových informací.

Pokud vás kniha zaujala, podívejte se i na blog, který na ni navazuje.

Pošlete tento příspěvek dál! ↓

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *