Nad knihou K. Zieglerové Mezi životem a smrtí

Jen málo autorů se dokáže prosadit v útlém věku. O to vzácnější je to v případě, že se to někomu podaří s knihou filozofickou. Autorkou, která tohoto vzácného úspěchu dosáhla, je Kristýna Zieglerová, jež už v současné době pracuje na své další knize. My si ale pojďme povědět o její prvotině Mezi životem a smrtí.


Když si vezmete do ruky tuto nenápadnou knihu, moc nevíte, co od ní vlastně čekat. Je to knížečka poměrně malinká, brožovaná a čítá „pouhých“ 143 stran. Myšlenek, mouder a informací v ní ale najdete mnohem víc, než by se vzhledem k jejímu rozsahu zdálo. Skrývá se v ní krutá pravda, jež se zde střídá s myšlenkami mladé dámy, která se pere se svou nevyléčitelnou nemocí. Je plná náhledů na život, smrti a vůbec všeho, co na světě je a neustále nás ovlivňuje.

Kristýna Zieglerová

Odbočme teď ale od samotné knížky a pojďme si malinko přiblížit její autorku. Tou je velice mladá žena, která toho stihla zažít víc než většina dam jejího věku. Na zadní straně obalu knihy si o ní můžete přečíst pár řádků, ale mnohem více o sobě prozrazuje právě uvnitř. A to jak přímo napsanými slovy, tak mezi řádky. Jde zkrátka o knížku, která je do značné míry autobiografická.

Obálka knihy Mezi životem a smrtí (Zieglerová Kristýna)
Obálka knihy Kristýny Zieglerové Mezi životem a smrtí

O Kristýně by se dalo mluvit hodiny. Jako o autorce i jako o člověku. Bez nadsázky můžu říct, že je to skutečné „éro“, které dokáže obohatit život druhého člověka. Díky své energii i jedinečnému pohledu na svět. Své okolí okouzluje svým šarmem a humorem a mj. také hraje divadlo. Exceluje především v komediálních rolích – zkrátka se ráda směje a rozesmává i ostatní. V poslední době ale prkna, která znamenají svět, přenechává kolegům a věnuje se především psaní. A tím se dostáváme zpátky k její literární prvotině.

Mezi životem a smrtí

V knize se čtenář blíže seznámí s autorkou hned v prvních kapitolách, kde vypravěčka přemýšlí o sebevraždě, což byl vlastně hnací motor k napsání této knihy. Je úžasné a zároveň velice obdivuhodné, jak se dokázala čtenářům svěřit a otevřít. Přestože, jak se dozvídáme později, původně nebyly tyto řádky vůbec určeny očím veřejnosti.

Po seznámení s osudem Kristýny se přelije kniha do filozofických pasáží, které, jak je pro knihu typické, vycházejí opět z autorčina života. To dodává myšlenkám na naléhavosti i užitečnosti, jelikož nic nemůže lépe poradit v otázce „jak na život“ než samotné životní zkušenosti. Jako takovou malou třešničku na dortu autorka přidává jeden užitečný tip na každý den.



A na jaká témata se vlastně kniha zaměřuje? Jde o otázky všedních dnů i moderní filozofie od 20. století dál, jako je smysl života, ale i naše cesta ke štěstí. Optimismus hraje v tomto díle jednu z nejdůležitějších rolí. Ani ne tak sám o sobě – jde spíše o zamyšlení nad tím, jak se k němu můžeme dopracovat a jak si jej také udržet.

Nutno podotknout, že Kristýna Zieglerová má ruku vypsanou a její kniha je velice čtivá. Dokáže zaujmout čtenáře napříč věkovým spektrem. Při čtení knihy Mezi životem a smrtí totiž máte pocit, že si povídáte s kamarádkou, ale přitom jí vidíte do hlavy. Je to neskutečný pocit. Nedá se to popsat, musíte to prostě zažít.

Tuto knihu bych doporučila všem, kteří jsou ochotni si najít trošku času a na chvíli se zastavit. Těm, kteří se nebojí uvědomit si, proč tu jsme, jak žijeme a jak chceme žít. Všem lidem, kteří se nebojí podívat pravdě do očí. Dle mého názoru nemůže tato kniha nikomu uškodit. Může vás jen obohatit. Dejte šanci jí i sobě.

Kniha je momentálně k dostání v knihkupectvích Dobrovský, Kosmas, ale i např. v Knižním klubu.

Lucie Malingerová
→ web autorky



Pošlete tento příspěvek dál! ↓

Jeden komentář

  1. Blbost! Totální blbost. Kristýnu znám osobně a musím konstatovat, že mě velice zklamala i jako autorka i jako člověk. Vím, jak píše a tuto knihu sama nenapsala. A herečka? Škoda slov…

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *