Největším světovým spisovatelem, vynálezcem, malířem, fyzikem, lyžařem a filozofem za posledních sto let byl český velikán Jára Cimrman… Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.
Výše zmíněný legendární výrok zazněl ve filmu Jára Cimrman ležící, spící. Každý Čech jistě ví, o koho jde. Je to právě tento uznávaný génius, vědec, umělec a všeuměl, koho lid v roce 2005 zvolil za největšího Čecha. Cimrman, jako projektant Panamského průplavu, konstruktér první vzducholodi, porodní dědek v Alpách, vynálezce jogurtu nebo umělec neúspěšně prezentující svá díla v podobě soch přejetých parním válcem, je dobře znám napříč generacemi.
Pojďme jednou opomenout jeho pestrý životopis plný fyzikálních objevů a hypotéz a ponořme se hlouběji do pestrého oboru, který se nazývá cimrmanologie. Co by tedy takovému začínajícímu cimrmanologovi rozhodně nemělo uniknout?
Divadlo Járy Cimrmana
Jedná se o profesionální žižkovské divadlo, které je zaměřené na činohru. Je inspirováno rozhlasovým pořadem Vinárna U Pavouka, ve kterém 16. září 1966 poprvé zaznělo jméno Jára Cimrman. Pokud chcete nahlédnout do světa Járy Cimrmana, určitě byste neměli hry tohoto divadla opomenout. Každá hra začíná přednáškou, ve které několik významných cimrmanologů rozebírá život a dílo onoho proslulého génia. Divadlo, pod taktovkou Zdeňka Svěráka (a dříve samozřejmě i Ladislava Smoljaka), fenomenálně vykresluje Cimrmana v satirických a humorem nešetřících scénách.
Salón Cimrman
Nezávislé sdružení badatelů Salón Cimrman založili v roce 1980 Jiří Šebánek a Evžen Hedvábný za účelem zkoumání dosud neprobádané části Cimrmanova života. Všechny nově získané informace později prezentovali za pomoci přednášek, doplněných dokumentárními snímky a mnoha ukázkami z mistrových her. Nyní již spolek aktivně neseznamuje veřejnost s životem a dílem génia, avšak tolik usilovné bádání stále pokračuje. Diskografie Salónu Cimrman se pyšní mimo jiné díly jako Jazzman Cimrman, To nejhorší of Salon Cimrman nebo Za Járou Cimrmanem až do hrobu (podle stejnojmenné knižní předlohy, o které se dočtete níže).
Literatura o mistrovi
Jako první stojí za zmínku publikace Já, Jára Cimrman, která je ideální pro seznámení s mistrovou osobou. Jde o téměř kompletní sborník, který se dá považovat za jakousi bibli cimrmanologů.
Jedna z nejznámějších knih týkajících se Cimrmana je Půlstoletí s Cimrmanem. Jde o naprosto unikátní knihu, vydanou k příležitosti padesáti let fungování Divadla Járy Cimrmana. Dalším neopomenutelným dílem je Za Járou Cimrmanem až do hrobu, ve které se autor Jiří Šebánek zabývá posledními stopami českého génia. Toto téma by bývalo jenom tak nevydalo na knihu, kdyby nešlo o Járu Cimrmana, jenž nezanechal ani svoji smrt bez celosvětového ohlasu.
Jára Cimrman ležící, spící
Kdo neviděl, jako by nebyl. Bez nadsázky se dá říci, že jde o snímek tvořící naprostý základ znalosti života a díla Járy Cimrmana. Nemusíte být zrovna milovníkem fiktivního českého génia – tento snímek vás však naprosto pohltí. Přestože už se jedná o straší film (z počátku devadesátých let), pod taktovkou Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka je humor, který snímek prezentuje, stále aktuální. Známá scéna „teď tu byl!” je zkrátka vryta hluboko pod kůži všech Čechů.
Ať už znáte onoho proslulého českého vědátora pouze ze zmíněného filmu, nebo jste znalci všech představení, která Divadlo Járy Cimrmana kdy prezentovalo, jistě nemůžete popřít, že Jára Cimrman k nám Čechům zkrátka a jednoduše patří. A rozšířit si znalosti v Cimrmanově vědecko-technicko-kulturní oblasti jistě nikomu nebude na školu. Nezdráhejte se proto hlouběji proniknout do fiktivního světa největšího Čecha, překypujícího geniálním humorem.
Barbora Cabalková
Tady všude seděl!
To že řekla? 😀
… to musí být ženská!