Letošní volby do Poslanecké sněmovny jsou za rohem, a tak jsme všichni dnes a denně ze všech stran bombardováni líbivými hesly, naději vzbuzujícími sliby či nejrůznějšími pohádkovými lákadly. Marketingové texty politických stran však nemusí sloužit jen k tomu, aby nám zamotaly hlavu, popř. vymyly mozek. Pojďme je zkusit využít jako praktickou češtinářskou pomůcku – ukázku, jak by se čeština používat neměla. Při pročítání volebních programů, předvolebních letáků, billboardů nebo třeba statusů jednotlivých politiků na Facebooku totiž můžeme narazit na spoustu jazykových přešlapů, pravopisných i gramatických minel a do nebe volajících hrubých chyb.
Pojďme se podívat na pár příkladů. Jde jen o malou kapku v moři chyb, které letošní předvolební kampaně našich politických stran přinesly.
Začněme u hnutí ANO, které před časem hrdě představilo svůj slogan TEĎ NEBO NIKDY. Představitelé party kolem Andreje Babiše zapomněli do tohoto úderného hesla vložit čárku – jde o vylučovací poměr, a tak by se správně mělo psát TEĎ, NEBO NIKDY. V případě vypuštění čárky totiž tento slogan zcela zásadně mění svůj význam: prezentované heslo (bez čárky) staví dvě zmíněné varianty – „teď“ a „nikdy“ – na stejnou úroveň, čímž vyjadřuje, že je zcela nepodstatné, která z nich nastane. Hnutí ANO tak vinou této chybičky říká svým voličům, že mu nezáleží na tom, kdy se chystané změny uskuteční. Může to být teď, ale klidně i nikdy. Je to jedno.
Úplně stejné chyby se shodou okolností dopustili i Piráti. Heslo „teď nebo nikdy“ (také bez čárky) použili ve svých předvolebních novinách, které nesou název Pirátské listy.
Vylučovací poměr se stal kamenem úrazu i pro Zelené. Ti vyrukovali se sloganem ŽLUTÁ ČI ZELENÁ? VOLBA JE NA VÁS! Tím mělo být zřejmě vyjádřeno, že když si volič zvolí Zelené, dočká se omezení nadbytečného pěstování žluté řepky na našich polích. Opět tady však měla být čárka před spojkou nebo. Bez ní jsou zelená se žlutou zase postaveny na stejnou úroveň a slogan lze interpretovat tak, že máme možnost zvolit si něco jiného, než jsou zmíněné barvy. Heslo by tak šlo parafrázovat takto: „Nemáte rádi barvy, jako jsou například žlutá či zelená? Můžete si zvolit úplně jinou!“.
Komunistům zase jedna čárka na billboardu přebývá. Kvůli tomu svým voličům nesdělují (jak měli patrně v plánu), že jsou proti nelegální migraci, nýbrž naopak. Říkají, že jsou proti něčemu (nespecifikují však, o co konkrétně jde) a že by místo toho rádi prosadili právě nelegální migraci.
Bezednou studnou gramatických i pravopisných chyb jsou pak předvolební vyjádření Tomia Okamury (SPD). Ten ve svých sáhodlouhých pamfletech na jazyková pravidla příliš nedbá. Vedle toho, že jsou jeho texty plné argumentačních faulů a nepřesných informací (plynoucích zřejmě z politikovy slabé čtenářské gramotnosti), v nich tak najdeme i celou řadu jazykových přešlapů.
Podívejme se třeba na Okamurův facebookový status, v němž politik nejenže nepochopil slova svého protivníka Ivana Bartoše, ale zároveň také nezvládl shodu přísudku s podmětem.
V dalším svém vyjádření Tomio Okamura prokázal svou neznalost slůvka viz, které není žádnou zkratkou, ale tvarem, jenž vyjadřuje rozkazovací způsob slovesa vidět. Rozhodně tak za něj nepatří tečka.
Okamura používá i slova cizího původu, jejichž pravopis však příliš neovládá. Třeba slovo protežovat.
V jeho vyjádřeních pak najdeme i nejrůznější interpunkční přešlapy, chybějící mezery mezi slovy a další hrubky. Podívejte se na jeho profil a jistě také objevíte nějaký skvost.
Narazili jste v propagačních textech politických stran na další jazykové přešlapy? Dejte nám o nich vědět prostřednictvím komentáře pod článkem.
19. října 2017
Je to teda spíš překlep než nějaká ostuda, ale piráti měli v novinách pod fotkou Bartoše napsáno “Ivan Barto” 🙂
Pitomio… co od něj čekat?
Prostě tragédie, ostatně jako celé výsledky letošních voleb.
a tohle nám má vládnout 🙁
Pak se nedivte, že to chodí do sněmovny v maskáčích a opíjí se to tam, aby pak vykřikovalo, koho všechno by to chtělo zplynovat (střední rod používám záměrně).