Protežovat × protěžovat

Toto slovo najdete v celé řadě jazykových příruček, a to jako příklad výrazu, v němž pisatelé často chybují. Co je tedy správně? Protežovat, nebo protěžovat?


Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český uvádí jako význam tohoto slova „vlivně podporovat, chránit někoho, něco; dávat někomu, něčemu přednost ke škodě někoho, něčeho jiného“. Pokud budete chtít písemně vyjádřit právě tento význam, napište protežovat. Právě to je totiž pravopisně správná varianta. Proč se však při psaní tohoto slova tak často chybuje? Nejspíš proto, že nám toto slovo připomíná používanější výrazy, jako jsou obtěžovat či stěžovat.

Slovo pochází z latinského základu protegere (= „krýt, chránit“), stejný původ má mimochodem i významově příbuzné slovo protekce.

Protežovat, nebo protěžovat?

Protežovat 

(správná varianta)

Protěžovat ×

(chybná varianta)


Příklady použití

Zájmy ministra financí jsou protežovány současným prezidentem.

Protežování kamarádů a příbuzných do politiky rozhodně nepatří.

Šéf koncernu ve výběrovém řízení protežoval své oblíbence.


protežovat

I ve škole se můžeme setkat s protežováním.

Poznámka na závěr: pokud napíšete chybnou variantu protěžovat do Wordu, kontrola pravopisu nebude protestovat (slovo vám nepodtrhne). Je to proto, že slovo protěžovat v češtině také existuje – jedná se však o sloveso protěžovat se, jehož význam je „dlouhým nesením se stávat těžkým; pronášet se“. Jde tedy o slovo, které označuje něco úplně jiného než výraz protežovat. Ve větě může být použito například takto: Taška se zásobami jídla, kterou jsem nesl, se mi po hodině cesty začala nepříjemně protěžovat.

Pošlete tento příspěvek dál! ↓

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. Původ slova protežovat napsal:

    Původ slova je z francouzštiny: protégé = chránit, chráněnec, podporovaný
    JL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *