Rukama × rukami

Se skloňováním slova ruce si neví rady celá řada lidí. Největší potíže jim přitom obvykle činí 7. pád  tohoto podstatného jména. A co vy? Víte, kdy použít variantu rukama a kdy se rozhodnout pro tvar rukami?


Ve spisovné češtině existují obě varianty – tvary rukamarukami. Každá z nich se však používá v jiných kontextech. Pojďme se pokusit tento jazykový oříšek rozlousknout.

Jde o pozůstatek dvojného čísla?

Ptáte se, proč je tohle slůvko tak problematické? Je tomu zkrátka proto, že čeština měla kdysi dávno vedle jednotného a množného čísla ještě takzvané dvojné číslo (neboli duál). To se používalo tehdy, když byla řeč o věcech, jejichž počet byl právě 2. Dnes už sice s duálem český jazyk neoperuje (na rozdíl např. od slovinštiny), ovšem jisté pozůstatky tohoto jazykového jevu se v naší mateřštině dochovaly. A jeden takový pozůstatek najdeme právě i ve tvaru 7. pádu slova ruce.

Duálové tvary (tvary dvojného čísla) se totiž v dnešní češtině používají nejen u některých číslovek (dva, oba, dvě stě), ale také při skloňování podstatných jmen, která označují párové části těla (ruce, nohy, oči, uši).

Pokud tedy podstatným jménem ruce označujeme části těla (ať už lidí, či zvířat), měli bychom v 7. pádě použít duálový tvar rukama. Totéž pak platí i o slovech označujících další párové části těla (nohama, očima, ušima) a také o jejich zdrobnělinách (ručičkama, nožičkama).

Ručičky
Nejsou ručičky jako ručičky.

Zakončení na -a pak mají ve spisovné češtině i přídavná jména, zájmena či číslovky, kterými jsou zmíněná podstatná jména rozvita (např.: šikovnýma ručičkamamezi čtyřma očima apod.).

Slova ruce či ručičky ale nemusí nutně označovat jen části těla. Mohou přece pojmenovávat i věci, které jen části těla určitým způsobem připomínají (např. ručičky hodin). V takových kontextech je pak třeba počítat s klasickým skloňováním podle běžných vzorů a používat zakončení na -i (7. pád – s ručičkami hodin).

Rukama → označení částí těla

(zakončení na -a)

Rukami → přenesené významy

(zakončení na -i)


Příklady použití

Ten dárek jsem vyrobila vlastníma rukama.

Stroj je vybaven speciálními mechanickými rukami.

Z kočárku na mě zamával roztomilýma ručičkama.

Hodinky s vodotryskem a zlatými ručičkami mít opravdu nemusím.


Pošlete tento příspěvek dál! ↓

2 comments

  1. Před více než půl stoletím dostávaly děti špatné známky za “máš to ve svých rukách” a mě to trhá uši,když slyším v TV jak se mluvi a píše nespisovně. Vidím,že si generace ulehčuje ve sem,nejen v pravidlech češtiny,ale i v pravidlech chování. Neznají žádné mantinely v ničem a to je úpadek morálky…

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *