Střípky z četby… Ota Pavel: Smrt krásných srnců

Se svými zážitky z četby se s námi tentokrát podělila nedávná maturantka a současná studentka FF UK Šárka Kymplová. Ve svém příspěvku se zaměřila na knihu Oty Pavla Smrt krásných srnců…


Kniha, kterou jsem si ze seznamu maturitní četby oblíbila nejvíce. Kniha, ke které jsem se za ten rok od maturity vrátila už dvakrát. Ota Pavel se velmi často objevuje v povinné četbě a já se tomu popravdě nedivím. Jeho témata patří k těm, o nichž by se mělo číst neustále. Pokud stále váháte, zda si Smrt krásných srnců vybrat do svého maturitního seznamu, představím vám děj trochu blíž.

Ota Pavel - Smrt krásných srnců

Ota Pavel v této knize vzpomíná na své mládí a především na svého tatínka, se kterým měl moc hezký vztah. Některé povídky jsou vtipné a milé, ovšem některé jsou zase velmi smutné. Fakt, že všechny povídky jsou napsány dle skutečných událostí, vás naláká ještě víc. Máte možnost poznat dřívější dobu zase trochu blíž. Obdivuji na celé knize to, jak za sebe celá Otova rodina vzájemně bojovala, a i když nosili Davidovu hvězdu, nevzdávali se, ať už je mělo potkat cokoliv. Pokud nejste fanoušky židovské tematiky, nezahazujte ihned tuto knihu. Je výjimečná tím, jak Ota dokázal příběh vyprávět. Ota Pavel dokáže o smutných a vážných věcech psát s humorem.

Sedm jedinečných povídek

V knize najdete celkem 7 povídek. V první z nich je vyprávěn příběh o tom, jak Otův tatínek koupil rybník s jednou rybou. Povídka Ve službách Švédska se zase věnuje tomu, jak se tatínek stal mistrem světa v prodávání ledniček.

Další povídka je asi nejdojemnější a byla i zfilmována. Ostatně se také jmenuje Smrt krásných srnců. V této povídce tatínek sedá na kolo a označen Davidovou hvězdou jede pro maso, aby se jeho synové pořádně najedli před tím, než odejdou do koncentračního tábora.

Kapři pro Wehrmacht je název další povídky, v níž je opět hlavní postavou tatínek. Odehrává se v období 2. světové války, kdy tatínek přichází o svůj milovaný rybník. Dále jsou zde povídky Jak jsme se střetli s Vlky, Otázka hmyzu vyvěšena a Králíci s moudrýma očima.

Kdybych měla vybrat nejlepší povídku, nevěděla bych, kterou zvolit. Všechny byly něčím zajímavé. U některých jsem se smála, potom jsem zase brečela. Tato kniha ve vás prostě něco zanechá.

Věřím, že se vám kniha zalíbí a že si na ni v životě ještě několikrát vzpomenete. A pokud vás čtení neláká, doporučuji i zfilmovanou verzi, která je také moc hezká.

Šárka Kymplová

O své dojmy z četby se s námi můžete podělit i vy! Pošlete nám svůj příspěvek a my jej rádi zveřejníme.

Pošlete tento příspěvek dál! ↓

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *