Střípky z četby… Vratislav Brabenec: Garden is open

Student technického lycea SPŠ sdělovací techniky Vojtěch Janota se s námi podělil o své další čtenářské zážitky. Tentokrát jde o střípky z poezie Vratislava Brabence…


Vratislav Brabenec je jedna z velkých postav českého undergroundu, především v oblasti hudby – je totiž členem dříve zakázané psychedelické rockové skupiny Plastic People of the Universe. V tomto příspěvku ale nebude hlavním tématem ani muzika, ani zmíněná kapela, nýbrž básnická sbírka, jejímž autorem je právě Vratislav Brabenec.

Vratislav Brabenec: Garden is open (Zdroj: Maťa)

Sbírka, kterou jsem si nedávno přečetl, nese název Garden is open a byla vydána v roce 2018 (většina básní obsažených ve sbírce však byla napsána už roku 2015). Vydalo ji nakladatelství Maťa, které má na kontě i řadu dalších básnických knih, které by se daly zařadit k undergroundovému proudu – třeba ty od Jáchyma Topola či Ivana Martina Jirouse.

Přebal knížky Garden is open zdobí zajímavá ilustrace Richarda Pechy, která znázorňuje dlouhovlasého hubeného muže stojícího v jakýchsi vysokých travinách.

Pití rumu, kouření cigaret, stavy opilosti, autorův život v pražských Vršovicích či působení v kapele. To vše patří k častým motivům téměř šedesáti básní této sbírky. Básně místy obsahují i anglické výrazy (v této souvislosti je dobré zmínit, že autor musel roku 1982 odejít na nějakou dobu do Kanady) a nejsou v nich obsaženy rýmy. Tomu je ostatně věnována i jedna báseň sbírky. Častým prvkem básní je pak také humorný nádech a nadsázka.

Podle básnického díla Vratislava Brabence soudím, že se jedná o naprostého bohéma, kterému je úplně jedno, co si o něm a hlavně o jeho díle – o tom, co sám vytvořil – ostatní pomyslí. Mně osobně se způsob života, který sbírka popisuje, velmi líbí, ačkoli těžko říct, zda je to ten nejvhodnější způsob. Ač se jedná o již starého pána, je vidět, že v sobě i přes svůj vysoký věk má, soudě právě dle jeho stylu žití, plno života.

Je to zatím poměrně krátká doba, co jsem sbírku četl, nicméně už teď začínám mít chuť přečíst si ji znovu. Přestože jsem měl občas problémy nějaké básni porozumět, jejich čtení mě velmi bavilo.

Vojtěch Janota

Zaujala vás nějaká knížka natolik, že chcete své dojmy veřejně sdílet? Pošlete nám také své střípky z četby.

Těšíme se na vaše příspěvky!

Pošlete tento příspěvek dál! ↓

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *