Tohle slovo označuje těžkomyslnost, zádumčivost či melancholii. Znáte však jeho spisovnou podobu? Myslíte si, že je správným tvarem trudnomyslnost, nebo trudomyslnost?
Výraz, o němž je řeč, výrazně zpopularizovalo Divadlo Járy Cimrmana – právě proti trudnomyslnosti (ne)úspěšně bojují hrdinové hry Dobytí severního pólu. Problém však je, že ačkoliv najdeme ve slovnících pouze slovo trudnomyslnost, postavy v Cimrmanově hře se potýkají s trudomyslností.
Jestli autoři (Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák) použili nesprávné slovo z neznalosti, nebo záměrně (třeba proto, že se jim prostě tvar trudomyslnost líbil víc), nevíme. A na genialitu jejich hry to vliv nemělo. V každém případě je však třeba počítat s tím, že chceme-li se vyjádřit důsledně spisovně, měli bychom ve svém projevu sáhnout po jiné variantě než oni. Tedy po tvaru trudnomyslnost.
Toto podstatné jméno totiž označuje trudnou (smutnou, chmurnou, truchlivou) mysl.
Trudnomyslnost ✓
(správná varianta)
Trudomyslnost ×
(nespisovná varianta)
Příklady použití
Už druhý týden jsem zavřený doma. Začíná mě pomalu sžírat trudnomyslnost.
Proti trudnomyslnosti zabírají společenské hry a veselé písně.
Poznámka na závěr: Vzhledem k tomu, že jde o slovo, o němž se řada z nás dozvídá právě až z cimrmanovské hry (moc často jej jinak nepoužíváme), dá se předpokládat, že se postupem času dostane do kodifikačních příruček i tvar trudomyslnost. Zatím tomu tak ale není.