17. listopad a velká písmena

17. listopadu si připomínáme 2 významné události moderních českých dějin (v obou případech jde o události spojené se studenty českých vysokých škol). Víte, jak si při psaní zavedených názvů tohoto dne poradit s velkými písmeny?


V naší zemi slavíme 17. listopad jako Den boje za svobodu a demokracii, celosvětově je pak tento den připomínán jako Mezinárodní den studentstva (jde mimochodem o jediný den mezinárodního významu, který má český původ).

Den boje za svobodu a demokracii (17. listopad)
17. listopadu si připomínáme události z roku 1939 a 1989.

Oba zmíněné názvy se v českém jazyce píší s prvním písmenem velkým. Pravidla pravopisu totiž říkají, že názvy významných dnů a svátků se v češtině píší právě takto (u víceslovného pojmenování je vždy první písmeno velké, ostatní pak malá – viz třeba i Den vzniku samostatného československého státu).

Oficiální název českého (a také slovenského) státního svátku, který připadá na 17. listopad, je „Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva“. Jsou v něm tedy obsažena obě výše zmíněná pojmenování, přičemž každé z nich si zachovává původní pravopis – nejde o jeden spojený název, ale stále o dva názvy, z nichž každý má své první písmeno velké. V případě zápisu oficiálního názvu svátku je tak třeba psát velké D i velké M.

Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva

(velké D a velké M – správná varianta)


Příklady použití

17. listopadu slavíme Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva.

Příští týden si připomeneme Den boje za svobodu a demokracii.

Víte, že je Mezinárodní den studentstva jediným celosvětově významným dnem, který má český původ?


Pošlete tento příspěvek dál! ↓

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *