3 pravopisné chytáky, které prostě nemají řešení

V češtině se můžeme setkat s výpověďmi, které se ani při vší vůli prostě nedají správně zapsat. Vůbec nezáleží na tom, jak dlouho si s některým z těchto pravopisných oříšků lámeme hlavu – ať totiž nakonec daný problematický výraz napíšeme jakkoliv, náš text nikdy nebude spisovný.


Zajímavé přitom je, že když tyto jazykové anomálie nenapíšeme, ale vyslovíme, je zdánlivě vše v pořádku. Věty nám v mluvené podobě bez problému dávají smysl. Jakmile je však chceme převést z mluvené do psané podoby, narazí kosa na kámen.

Převozníkovým bydlem je loďka a jeho jediným majetkem bidlo, kterým loďku ovládá.

Jedná se o věty, u kterých se nelze rozhodnout mezi I a Y. Uveďme si tři příklady.


Bydlo/bidlo

Chudý převozník byl v podstatě bezdomovec. Jeho bydlem tak byla jen jeho loďka a jeho jediným majetkem dlouhé dřevěné bidlo, kterým dokázal svou loď bravurně ovládat. Obě b_dla však jednoho dne vzala voda a převozník se definitivně ocitl na úplném dně.

Výr/vír

Na rybníce se vytvořil vír, nad ním právě letěl výr. Oba v_ry se mi podařilo zachytit na jedné fotografii.

Výskat/vískat

Položila jsem mu hlavu do klína a nechala se vískat. U toho jsem samou slastí hlasitě výskala. Po krátké chvíli mě však obě v_skání omrzela.


Ve všech třech případech jde o zajímavé jazykové hříčky, které se v češtině dají použít pouze v mluvené formě. Jazyková hra tady spočívá v tom, že v naší mateřštině vyslovujeme I a Y stejně, zápis těchto písmen je však samozřejmě odlišný.

Máme zde co do činění s takzvanými homofony, tj. slovy, která jsou zvukově totožná, avšak po grafické stránce se liší (stejně se vyslovují, ale jinak se píší). Proto jsou výše uvedené výpovědi realizovatelné v mluvené formě, v psané už však nikoliv. Výr–vír, bydlo–bidlo a vískat–výskat jsou totiž dvojice slov, která spolu (kromě totožné zvukové podoby) vlastně nemají nic společného, a tudíž samozřejmě nejdou vyjádřit žádným jednotícím výrazem.

Pokud bychom chtěli tyto výpovědi skutečně zapsat, a to zcela pravopisně správně, onu slovní hříčku bychom dočista zabili. Museli bychom totiž napsat: „bydlo i bidlo vzala voda“, „na fotce byl vír i výr“ či „omrzelo mě výskání i vískání“.Pošlete tento příspěvek dál! ↓

Mohlo by se vám líbit...

komentářů 18

 1. Lukáš M. napsal:

  Tak přesně to s tím vírem a výrem jsme jednou řešili asi pět hodin v hospodě 😀

 2. Jaruška napsal:

  To je super! To použiju na své žáky (až budou někdy zlobit) 🙂

 3. Lukáš napsal:

  Chachá!
  😀 😀 😀

 4. Milan napsal:

  Zdravím, tak v našej slovenčine je tento chyták tiež záujmom diskusií ale je na to jednoduché vysvetlenie. neviem, ako je to v češtine, ale v slovenčine sa to vysvetlí takto.
  Slová výr (sova) a vír (krúživý pohyb vody alebo vzduchu) sú homonymá. To znamená, že rovnako znejú, ale majú odlišný význam a majú odlišnú grafickú podobu. Uvedená veta sa dá vysloviť, ale nie napísať, lebo homonymá nemôžu mať spoločný tvar množného čísla. Odporúčame Vám vetu zmeniť takto: Nad zemou sa priblížil výr k víru. (Slovo stretnúť sa bolo v tejto vete nesprávne použité).

  • Nesty napsal:

   V češtině je to stejně – ostatně se to také píše v článku (četl jste ho?). Píšete, že jsou to homonyma – přesněji řečeno jsou to homofona (i to můžete zjistit v článku výše). Zdravím z Pardubic.

 5. Petra napsal:

  To je dobrý chyták🙂Bylo by možné uznat následující variantu v psané podobě? Obě by/idla….?

  • I takovéto řešení je poněkud kostrbaté a z logiky věci vlastně nepoužitelné. „Obě bydla“ totiž napsat nemůžeme, protože je řeč jen o jednom bydle. A „obě bidla“ se sem také nehodí, protože i bidlo máme jen jedno. Ani při použití lomítka tedy nevyjádříme tu skutečnost, kterou bychom vyjádřit chtěli (vyjádříme tím jen, že se jedná o 2 bydla, nebo 2 bidla – tak to však není). Aby bylo vše pravopisně správně, museli bychom napsat „bydlo i bidlo“. Ale to by pak bylo po vtipu. 🙂

 6. ldufek napsal:

  Těch pravopisných chytáků, které nemají řešení, bude víc. Napadá mě další: Víly věnce vily a psi na ně vyli (část oblíbené věty pro diktáty). Dodám, že obojí v-tí je dost rozdílné.

 7. Jirka napsal:

  Starý unavený výr ztratil při přeletu vody poslední síly a jeho život ukončil vír, který ho po dopadu vtáhl pod vodu. Za chvíli už nebylo na hladině vidět nic. Obě homonyma tak smutně skončila.
  Takhle by to šlo? :o)))))

 8. Pepe napsal:

  Jelikož fotím, je pro mě přijatelná varianta,”Na rybníce se vytvořil vír, nad ním právě letěl výr. Oba výíry se mi podařilo zachytit na jedné fotografii.

 9. Transformace napsal:

  Pokud by věta měla následovat takto, jak je uvedeno v těchto příkladech, je potřeba větu přetransformovat, jelikož nemůže být spisovně správná. Místo opě B*dla nebo oba v*ry je potřeba použít spojení bydlo a bidlo nebo vír a výr. Sice je to delší, ale pro psaný projev správné. A nyní budou věty dávat smysl a budou krásné a čisté, čisté jako lilie.

 10. Výíry napsal:

  Tak jak??? Výíry???

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *