4 české knihy z roku 2023, které stojí za to

V roce 2023 vyšlo v České republice mnoho knih. Některé se povedly více, jiné méně. Vybíráme čtyři, které patří do první skupiny, ale možná se jim nedostává tolik pozornosti, kolik by si zasloužily.


Knihy 2023

Patříte mezi nadšené čtenáře současné české literatury? Nebo máte někoho takového mezi svými blízkými a hledáte pro něj vhodný dárek? Následující tituly, které vyšly v průběhu roku 2023, jsou v obou případech skvělou volbou.

Barb Rýdl: Ten, co kráčí se Smrtí

Fantasy o postarším detektivovi, kterému se otevře svět prapodivné Smrti a dalších nadpřirozených bytostí.

Detektiv Sam si nemyslí, že služba Smrti je něco, co bychom nutně potřebovali. Smrt sama by asi podotkla, že lidé umírat musí, jenže Sam si stejně myslí své. Jejich hašteřivý vztah–nevztah rozehrává děj tohoto paradoxního příběhu, kde se setkává uzavřená, introvertní, nabručená lidská bytost s upovídanou, zvídavou a téměř až rozkazovačnou Smrtí, která má slabost pro cabernet sauvignon. Jak na sebe tihle dva vlastně narazili a proč musejí sdílet společné chvíle?

Martina Heš: Po hlavě do podivna

Leila a Viky jsou spřízněné duše. Jedna má dvě děti a druhá žije single. Je jim třicet tři a osamělé večery společně zapíjejí kolagenovým drinkem. Pak Leila skočí po hlavě do podivna. Odletí do země saun a překapávané kávy, její svět se rozpadne a znovu poskládá.

Příběh o hlubokém přátelství a stýskání po něčem, co zmizelo tak náhle, že už ani nevíš, jestlis to vůbec měla. O vnitřní odvaze, kterou Finové označují slovem sisu. O hledání sama sebe, po mateřské i bez ní, v Helsinkách i v Praze. O tom, že změnit se může všechno, ale to důležité zůstane s námi.

Jana Poncarová, Dita Pepe: Vlastní pokoje

Kniha Jany Poncarové Vlastní pokoje přináší dvanáct rozhovorů s českými spisovatelkami, zastupujícími různé generace, literární žánry, přístupy k tvorbě, názorové proudy i strategie přežití (nejen) v umělecké branži. O své zkušenosti bytí spisovatelkou i o podmínkách, ve kterých tvoří, hovoří Kateřina Tučková, Alžběta Stančáková, Anna Bolavá, Kateřina Dubská, Lenka Pastorčáková, Daňa Horáková, Lucie Faulerová, Petra Soukupová, Michaela Klevisová, Simona Martínková Racková, Martina Heš a Karin Lednická. Knihu rámují dvě eseje – autorky publikace Jany Poncarové a nakladatelky a literární dokumentaristky Barbory Baronové, které vedle vlastních zkušeností mapují i realitu českého literárního provozu obecně.

Publikaci Vlastní pokoje doprovázejí také stylizované portréty českých spisovatelek, zasazené do kontextu modelů pokojíčků ze sbírek UMPRUM muzea, které připravila fotografka Dita Pepe.

Filip Zrno: Vřesen

Imaginativní novela, mezi jejímiž magnetickými poli se setkává svoboda se smrtí na pitevním stole slasti.
Více informací

Pošlete tento příspěvek dál! ↓

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *