5 tipů na knižní dárky pro milovníky češtiny

Máte kolem sebe nějaké milovníky češtiny? V tom případě jste na správné adrese. Na následujících řádcích totiž najdete 5 tipů na knížky, které jim udělají radost.


Následující tituly jsou skvělými dárky pro všechny, kteří mají rádi český jazyk. Obdarovanému či obdarované jistě vykouzlí úsměv ve tváři, ať už půjde o dárek k Vánocům, narozeninám či jen tak pro radost.

Dárky, knihy
Přemýšlíte, jaký dárek pořídit svým blízkým? Pokud mají rádi češtinu, máme pro vás 5 tipů na knihy.

Hacknutá čeština (Martin Kavka, Michal Škrabal a kol.)

Hacknutá čeština přináší výběr toho nejlepšího, co Martin Kavka za deset let sesbíral v internetovém slovníku Čeština 2.0. Společně s lexikografem Michalem Škrabalem vybral více než 3000 novotvarů, které jsou živelnými svědky naší doby. Ať už se týkají alkoholu, politiky, sexu, či jakékoli jiné stránky života, všechny je spojuje láska k češtině a radost z její hravosti.

Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny (Jakub Marek)

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se rumu říká zrovna rum? Víte, co to znamená, když vám majitel e-shopu řekne, že právě ponížil ležáky? A všimli jste si, kolik se v hovorech o fotbale používá básnických prostředků? To je jen hrstka otázek, kolem nichž se točí Podzemí slov – knížka pro ty, kteří se rádi zamýšlejí nad řečí, již ostatní používají bez rozmyslu. Prostřednictvím krátkých kapitol v ní nahlédneme pod povrch češtiny. A kdo ví, možná tam najdeme i nějaké paralely s životem jako takovým.

Čeština pro všechny (Erika Hanáčková)

Kniha je určena všem, kteří používají češtinu ve svém soukromém i pracovním životě, tedy žákům, studentům i dospělým různého věku a rozmanitých profesí. Autorka vysvětluje odlehčeně a jednoduše ty pravopisné jevy, ve kterých se často chybuje. Objasňuje například obávané psaní i/y, psaní velkých písmen, psané mě/mně, s/z, interpunkci (psaní čárek) a podobně. S pomocí knihy se čtenáři naučí psát správně, aby už nemuseli mít obavy ze svých jazykových nedostatků. Vyzrají tak nejen na spoustu pravopisných chytáků, ale seznámí se i s významem některých problematických slov. A dost možná si pak češtinu oblíbí, či dokonce zamilují podobně jako autorka této knihy.

100 přehmatů pro (ne)milovníky češtiny (Červená propiska)

Po třech bestsellerech dua kamarádek z projektu Červená propiska přichází další stovka problematických jevů, ve kterých Češi tápou. Člověk si po škole záhy uvědomí, že čeština je nedílnou součástí nejen mluvených projevů, ale i těch psaných. Ve většině profesí je formální spisovná čeština žádoucí, a tak by ji měl každý Čech ovládat na dobré úrovni, aby se nestalo, že v textu nevědomky napáchá mnoho hrubek. Zamyslete se, kolikrát váháte, která varianta určitého slova je ta spisovná? Tato populárně-naučná příručka vám ozřejmí pravopis, gramatiku i významy slov, v nichž si Češi nejvíce neví rady.

O češtině s Karlem Olivou (Ivana Karásková)

Chcete vědět, jak vznikla vyjmenovaná slova, kde se vzalo kroužkované „ů“ nebo „oslí můstky“ a nakolik vážně byly míněny jazykové brusy typu čistonosoplena, knihovtipník a klapkobřinkotruhla? Co bylo motivem nepříliš povedené reformy pravopisu z roku 1993 a čím to, že dnešní maturanti nechápou význam slov „příkrý sráz“? V knižním rozhovoru s jazykovědcem Karlem Olivou se o naší mateřštině dozvíte spoustu dalších zajímavostí. Třeba čím jsou unikátní výrazy kulaťoučký nebo páteř, proč se v češtině neuchytily pojmy nožehlák či Křemíkové údolí, že užití předložkové vazby díky nehodě už není hřích a spojení umělecká kovářka Jana Kovář skvěle dokládá rozpolcenost feministických lingvistek. Na slovo – zejména na české slovo – vzatý expert, někdejší dlouholetý ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR, v odpovědích na otázky novinářky Ivany Karáskové fundovaně a vtipně odhaluje mnohdy překvapivé skutečnosti, které vás ve škole neučili – nebo dokonce učili špatně. Jako zkušený popularizátor češtiny s lehkostí přibližuje osobitost jazyka, ať už se to týká jeho historie, slovní zásoby či pravopisu. Rovněž bez okolků glosuje řečnické dovednosti politiků nebo se zamýšlí nad specifiky češtiny. Na úplný závěr se dozvíte, zda naší mateřštině nehrozí zánik a vytěsnění univerzální „evropanštinou“. Mimochodem, víte, že čeština naučila svět používat výraz tunel pro odklánění toku peněz, za mrože vděčíme tiskařské chybě a mezinárodní označení elementární částice quark (kvark) pochází ze slova tvaroh?

Pošlete tento příspěvek dál! ↓

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *