Daniela Krolupperová – současná autorka, která stojí za pozornost

Dětské knihy a severská literatura. Co tyto dva fenomény spojuje? Kromě všeobecné popularity je to i osoba Daniely Krolupperové. Tato současná spisovatelka je totiž jednou z nejoblíbenějších českých autorek dětských knížek a zároveň také uznávanou překladatelkou ze severských jazyků.


Článek o zmíněné autorce připravila pro Czech tongue magazín Petra Pavlíčková Aimová, která se na blogu Dětská čítárna pravidelně zaměřuje na dětskou literaturu (zejména se zde dělí o čtenářské zkušenosti s knížkami, jež čte se svými dětmi).

Dětská literatura

Oceňovaná autorka literatury pro děti i dospělé

Že si Daniela Krolupperová zaslouží pozornost čtenářské obce, dokazuje mj. celá řada jejích literárních ocenění: Zlatá stuha, SUK, Výroční cena nakladatelství Mladá fronta, nominace na cenu Magnesia Litera, Cena českých knihovníků, Cena za nejkrásnější dětskou knížku na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě, Výroční nakladatelská cena nakladatelství Albatros, cena spojená s akcí Noc s Andersenem.

Autorka píše knihy pro mladší čtenáře – Ztracená náušnička, Sedmilhář Josífek, Policejní křeček, trilogie o Bubáčkovi či Vědí draci o legraci, ale i pro starší čtenáře – Společenstvo klíčníků nebo Zločin na Starém Městě pražském.

Zajímavým počinem je také velkoformátová obrázková knížka Historie Evropy, na niž Krolupperová spolupracovala s autorkou knížky Renátou Fučíkovou. Jde o ucelený obraz evropských dějin cílený na děti školního věku.

Knihovnice jako hrdinky

V rozhovoru pro web iliteratura.cz autorka podotkla, že nejtěžší je napsat ten zdánlivě nejjednodušší text. A to krátce a hlavně tak, aby byl skutečně přístupný dětem. Jí samotné se to přitom nade vši pochybnost daří. Její texty jsou milé, jednoduché a dětem srozumitelné. Příběh je totiž vždy vtáhne do děje a vše ještě vhodně doplňují ilustrace.

V jiném rozhovoru pro Reflex se Krolupperová vyjádřila, že nositelkami a šiřitelkami kultury čtenářství jsou velmi nenápadné hrdinky dnešní doby, totiž paní knihovnice. A já jí musím dát za pravdu. I knížky od Daniely Krolupperové totiž mně a mým dětem doporučila právě naše paní knihovnice. Nejenže doporučuje knížky, pořádá Noci s Andersenem a vymýšlí i jiné aktivity, jak přilákat malé čtenáře, ale v knihovně vytvořila i krásný dětský koutek. Dělá zkrátka prostředí knihovny a knih přístupnější i těm nejmenším.

Ale zpět k literatuře Daniely Krolupperové. Její knížky nás vždy pobaví a zaujmou. Autorka totiž píše mile, a přesto moderně. Její texty jsou navíc doplněny o sympatické ilustrace, což ještě umocňuje jejich atraktivitu. U nás je velmi oblíbená zejména trilogie o Bubáčkovi.

„Cíl veškerých mých psavých snah je jediný – dělat dětem radost,“ řekla autorka v rozhovoru pro portál kultura21. A nutno říci, že se jí to daří velmi dobře.

Petra Pavlíčková Aimová

Pošlete tento příspěvek dál! ↓

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *