Jak si vytvořit přehledné zápisky z povinné četby

Blíží se maturitní zkouška a vy hledáte informace o tom, jak si poradit s povinnou četbou? Nezoufejte, připravili jsme pro vás tipy, jak se na zkoušku pečlivě připravit. Pojďme se na to podívat.


Před tím, než začnete tvořit zápisky…

Najděte si co nejvíc informací

Sežeňte si zápisky od studentů, kteří již maturovali, najděte si co nejvíce ověřených informací na internetu a stránky si uložte. Z těchto všech zdrojů budete v následujících dnech čerpat informace, které budete k zápiskům potřebovat. Otevřete si stránky CERMATu a zjistěte si, o čem všem budete muset mluvit. Je možné, že se zde objeví nějaké změny, ověřte si, že vám nic neuniklo.

Povinná četba k maturitě
Příprava na maturitu může člověku pěkně zavařit mozek. Zkuste si proto zkoušku co nejvíc usnadnit – začít můžete přehlednými výpisky z četby.

Vyberte si díla od stejných autorů

Zjistěte si, jaké podmínky má vaše škola pro výběr povinné četby. Mělo by být uvedeno, kolik děl od jednoho autora si můžete vybrat. Tuto možnost ale neignorujte a využijte ji. Ulehčíte si tím práci a i svou hlavu. Proč si pamatovat 20 autorů, když si můžete pamatovat např. 12 autorů?

Nevybírejte si jen krátké knihy

Je známé, že studenti si raději vyberou kratší knihu než tu, která má více jak 150 stran. Vy se ale zaměřte na to, zda vás děj zaujme. Děj si musíte zapamatovat a následně o něm u zkoušky hovořit. Před tím, než si knihy vyberete, najděte si všechny díla na internetu, přečtěte si anotace a poté se rozhodněte, zda si knihu zvolíte do svého seznamu.

A teď se můžeme podívat na zápisky…

Informace o díle si rozdělte na dvě části

V první části se zaměřte na knihu jako celek. Určete téma a motiv knihy, časoprostor, ve kterém se děj odehrává, kompozici a jako poslední zvolte literární druh a žánr. Je dobré si odpovědi překontrolovat např. na internetu, abyste měli jistotu, že jste odpověděli správně.

Ve druhé části se zaměřte na knihu do detailů. Popište vypravěče – jestli se v díle vůbec objevuje, anebo jsou zde pouze dialogy. Dále si vypište hlavní postavy, které se v knize objevují a pokuste se je co nejlépe popsat. Zároveň si vyberte jednu postavu, kterou budete popisovat nejdéle a dopodrobna. Jakou mají postavy povahu a jaké jsou vztahy postav? Na závěr určete vyprávěcí způsob a typy promluv.

Zaměřte se na autora

Začněte tím, v jakém roce nebo století se autor narodil. Jaké bylo jeho povolání, zda byl např. básník, nebo dramatik. Většinou je těžké dohledat kontext autorovy tvorby, pokud se vám ale podaří tuto informaci dohledat, rozhodně si ji zapište. U zkoušky učitele bude zajímat, jestli autor knihu napsal v začátcích své tvorby, nebo na jejím konci. Dále uveďte další díla autora a vyberte si jedno, které krátce popíšete. Čím více děl uvedete, tím lepší dojem uděláte. Následuje kontext doby, méně oblíbená část. Zde si musíte uvést co nejvíce informací o době, ve které autor psal. Jaké to bylo století, jak se tato doba nazývala, na co byl kladen důraz, čím byla inspirována? Na závěr uveďte další autory, kteří v této době psali. Ke každému jménu uveďte alespoň jedno dílo.

Popište děj

Této části se mnoho studentů bojí, protože nestihli knihu dočíst, nebo je kniha nezaujala, a tak ji číst přestali. Nemusíte se ale bát, toto se stává mnoha lidem. S tímto problémem si nejlépe poradíte tak, že si popsaný děj najdete na internetu a přepíšete si ho do svého dokumentu. Je tam důležité to přepsání, protože u toho vnímáte text a tím si trochu zapamatujete, o čem kniha vlastně je. Děj nepopisujte příliš dopodrobna, jen tak, abyste si ho pamatovali a dokázali popsat vlastními slovy. Vyhněte se odborným výrazům, kterým nerozumíte. Nechcete přece, aby se vás učitel zeptal, co to slovo znamená, a vy byste nevěděli, co máte odpovědět.

Tak co myslíte? Je ta zkouška z povinné četby opravdu tak strašná? Pokud si dobře připravíte zápisky, nemáte se čeho bát. Držíme palce!

Šárka Kymplová

Pošlete tento příspěvek dál! ↓

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *