Víte, proč říkáme pondělku právě pondělí? A tušíte, podle čeho získala své pojmenování třeba taková sobota?
Pojďme se společně podívat, jak vznikly názvy jednotlivých dnů v týdnu. Etymologie některých z nich je celkem zřejmá, u jiných nám však původ slova tak jasný být nemusí.
Pondělí
V případě prvního dne v týdnu je původ slova, které jej označuje, poměrně zřejmý. Jedná se prostě o „den po neděli“.
Úterý
I úterý má z etymologického hlediska souvislost se sváteční nedělí. Název, který dnes používáme, byl totiž odvozen od praslovanského slova vъtorъ, které znamenalo „druhý“. Své pojmenování tedy úterý dostalo na základě toho, že se jedná o druhý den po neděli.
Středa
Když chodíme do práce či do školy, středa stojí uprostřed našeho pracovního týdne. A právě proto jí také říkáme právě středa. Čeština (a také řada dalších slovanských jazyků) se při pojmenování tohoto dne inspirovala v němčině – v té se středa řekne Mittwoch (= „střed týdne“).
Čtvrtek
Také etymologie slova čtvrtek je celkem zřetelná. Podobně, jako je úterý druhý den po neděli, je zase čtvrtek dnem čtvrtým.
Pátek
Tento nejoblíbenější den pracovního týdne dostal své pojmenování rovněž na základě svého postavení v ustáleném pořadí dnů. Pátek se jmenuje pátek proto, že je to pátý den v našem týdnu.
Sobota
Název prvního dne víkendu schválně porovnejme se slovem šabat či šábes, které označuje judaistický svátek (pro Židy jde o sedmý den v týdnu a také den odpočinku). Že jsou si obě slova podobná? Není divu – sobotě říkáme sobota právě po vzoru slova šabat (resp. po vzoru starších podob tohoto slova).
Neděle
Neděle je tradičním křesťanským názvem pro sedmý den v týdnu – den nepracovní. Název získala neděle podle toho, že se během tohoto dne nic nedělá (netvoří se žádné dílo).