Knihy do popelnice nepatří. Jak s nimi naložit?

Knihy patří mezi předměty, které nám je z nějakého důvodu vždycky líto vyhodit. A vlastně vůbec nezáleží na tom, o jakou knihu jde. Knihy zkrátka do popelnice nepatří. Jak ale naložit s těmi, které už nepotřebujeme? Právě na to se v následujícím článku zaměřila Veronika Němcová.


Ať už se chcete zbavit knih z jakéhokoliv důvodu, nikdy je nevyhazujte! Myslíte si snad, že poškozené a staré knihy nebudou nikoho zajímat? To je velký omyl! Mnoho lidí vám za tato díla utrhne ruce. Mějte na paměti, že za každým příběhem ukrytým v deskách stála velká odvaha, nápad a trpělivost autora. Vyhozením knih vyjadřujete neúctu, jak k literatuře samotné, tak hlavně k autorům jednotlivých děl.

knihy
Knihy do popelnice nepatří.

Pokud si nevíte rady, jak s knihami naložit, poradíme vám. Připravili jsme pro vás několik tipů na místa, kde přijmou díla z vaší knihovny s otevřenou náručí.

Knihobudky

Mnozí z vás jste již jistě na nějaké ty knihobudky narazili nebo o nich alespoň slyšeli. Někdy jde o přeměněné telefonní budky, které již vzhledem k dnešní době nejsou využitelné, jindy zase o pěkné dřevěné boudičky. V kreativitě se meze nekladou. Ovšem každá byla vytvořena se stejnými záměry. Zejména proto, aby si mohl kdokoliv odnést domů nějaké to literární dílo, které jej zaujme.

Ne každý má na to, aby si mohl zakoupit roční členství v knihovně, a tak veřejné knihobudky jistě ocení. Další důvod jejich zprovoznění se týká hlavně tématu našeho článku. Lidé často neví, kam přijít s knihami, které již mají přečtené a nechtějí si je schovávat doma na poličce. A právě do těchto knihobudek je mohou zanést a udělat tak radost někomu jinému.

Platí při používání knihobudek nějaká pravidla? Ano. Obecně je dáno, že když si nějakou knihu vypůjčíte, tak byste ji měli i vrátit. A jestliže se vám kniha zalíbila natolik, že si ji chcete nechat, je namístě, abyste do knihobudky vložili nějakou svoji – něco za něco. Samozřejmě toto pravidlo se nedá nijak vymáhat, ale je dobré si zachovat férový přístup.

Využívání veřejných knihobudek se stále rozmáhá a možná nebude trvat dlouho a bude ji vlastnit každá obec.

Antikvariáty, knihovny

Máte poblíž domova antikvariát? Zkuste nabídnout knihy přímo jemu a možná dostanete i nějakou tu korunu. Nejdříve bude lepší, když daný antikvariát budete kontaktovat e-mailem, sepište si proto seznam knih, které nabízíte a zašlete jej elektronicky na příslušnou adresu.

Většina antikvariátů si knihy pečlivě vybírá, takže tahat se s celou hromadou knih by bylo zbytečné. Pokud máte doma klasickou či moderní literaturu, která se řadí do povinných četeb na školách, určitě nějaké kousky udáte. Můžete také využít možnost toho, že některé antikvariáty nabízí výkup knih přímo u vás doma. V současné době se mezi nejznámější antikvariáty řadí například Knihobot či Reknihy.

Pokud se nerozhodnete udat knihy v antikvariátu, můžete vyzkoušet i knihovny. Zejména knihovny v malých obcích by o vaše díla mohly mít zájem.

Útulky

Možná jste se právě zarazili, proč zrovna do útulku. Ale ano, i některé útulky přijímají knihy. A nemusí jít jen o literární díla. Mnohé útulky pořádají několikrát do roka bazárky, na kterých prodávají jednotlivé drobnosti, které dostaly právě od svých příznivců. Hlavním smyslem prodeje jednotlivých předmětů je finanční podpora konkrétních zařízení pro zvířata. Útulky nemají peněz nazbyt, a tak i jednotlivé maličkosti, které jim k dražbě přinesete, mohou příznivě ovlivnit pohodu zvířat. A to přece stojí za to!

Školy, školky, čekárny a další…

Pokud se ve vaší knihovně objevuje zejména dětská literatura, nebojte se knihy nabídnout jednotlivým školám či školkám. Například ve školních družinách si mohou děti krátit dlouhou chvíli právě čtením. Poskytněte knihy také do čekáren dětských pediatrů! A pomozte tímto dobrým skutkem dostat mobily z rukou malých dětí.

Je mnoho možností, kam můžete knihy umístit. Ale ať už zvolíte jakoukoliv variantu, vždy učiníte dobrý skutek. Snažte se tuto osvětu šířit dál a zabraňte tomu, aby knihy končily v koši!

Veronika Němcová

Pošlete tento příspěvek dál! ↓

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *