Knihy moderního fotra z továrny na debilno

Pokud se zajímáte o současnou českou literaturu, se jménem Dominik Landsman jste se už asi setkali. Jde totiž o autora, jehož humoristické texty si dost výrazně říkají o vaši pozornost.S tvorbou blogera, spisovatele a dříve i otce na rodičovské dovolené čtenáře Czech tongue magazínu seznamuje Lucie Filková.


Dominik Landsman je autorem osmi knih, které si vás svým humorem určitě získají. Jeho cesta k literární tvorbě však rozhodně nebyla přímočará. Nejprve vystudoval finance podniku na VUT v Brně, pak nějakou dobu působil jako realitní makléř. Když dostal výpověď, pátral po nové práci, ze které však nakonec po čtrnácti dnech sám odešel. Celou tuto situaci vyřešil nevídaným rozhodnutím. Zůstal místo manželky na rodičovské dovolené se synem.

„Moji rodiče samozřejmě byli rádi, že mi platili školy a já to dotáhl až na muže v domácnosti.“

Dominik Landsman

V roce 2013 Landsman založil blog a o své zkušenosti s rodičovskou dovolenou se začal dělit se světem. Jeho psaní sklízelo obrovský úspěch, a tak se zrodila jeho prvotina. Po prvním knižně zdařilém díle přišla další, a to se stejně velkým úspěchem. Celkově zatím autor vydal osm knih. Aktuálně své texty zveřejňuje na internetu či v časopisech a tvoří i knihy (už s jinou tematikou, než bylo otcovství).

Přehled knih Dominika Landsmana

Deníčky (moderního fotra a moderního páru)

  • Deníček moderního fotra aneb Proč by neměli mít muži děti (2014)
  • Deníček moderního fotra 2 aneb Pánbůh mi to oplatil na dětech (2015)
  • Deníček moderního fotra 3 aneb Historky z rodičovského podsvětí (2018)

V Deníčcích moderního fotra Landsman jasně ukazuje, že rodičovská dovolená není žádný med. Začíná každodenní boj, jehož cílem je to, aby fotr nezešílel, zachoval rodinné štěstí a malý Čeněk zůstal celý. Je důležité zmínit, že syn je velice aktivní. Autor se ve svých humorných románech vůbec nebojí sdělit, s jakými trabli se musí vypořádat, otevírá nám tak neobvyklý pohled dnešního muže na situace, ve kterých se častěji ocitají ženy.

Dominik Landsman: Deníčky moderního fotra
Deníčky moderního fotra popisují i situace, v nichž jde opravdu do tuhého.
  • Deníček moderního páru aneb Ženy jsou z Venuše a muži jsou debil (2016)

Při práci na této knize Landsman spojil své síly s blogerkou a spisovatelkou Zuzanou Hubeňákovou. S obvyklou ironií a černým humorem je v této knížce ilustrováno seznámení partnerů, jejich sestěhování i početí prvního syna. Zároveň zde vypravěči poukazují na rozdíly mezi muži a ženami.

Továrny na debilno

  • Továrna na debilno (2017)
  • Továrna na debilno 2 (2018)

Náplní těchto knih jsou satirické koláže a texty s politickým námětem (z doby prvního funkčního období prezidenta Miloše Zemana). Autoři vtipkují o aktuálních politických a společenských kauzách, ale zmiňují se i třeba o napjatém vztahu Prahy a Brna. Žertují převážně o prezidentovi, hradním mluvčím, Andreji Babišovi a dalších politicích, nejen českých, ale i ze zahraničí. Grafiku, která je nedílnou součástí knihy, vytvořil Tomáš Břínek alias TMBK.

Knížky s kapitánem Adorablem

  • Lapuťák a kapitán Adorabl (2017)
  • Kapitán Adorabl a bambitka černokněžníka (2019)

Humorné knížky o kapitánu Adorablovi jsou pro malé i velké. Čeněk se v nich s rodiči vydává na dovolenou k moři, poznává kapitána Adorabla, který mu ukáže Sedmimoří, ve kterém pak chlapec zažívá různá dobrodružství, z nichž se však vždy včas vrací, aby rodiče nepojali podezření.

Tvorbu Dominika Landsmana bych doporučila každému, kdo se chce dobře pobavit. Myslím, že knihy tohoto autora určitě stojí za přečtení – ať už pro nadstandardně vysoké hodnocení, které získávají od svých čtenářů, nebo pro perfektní čtivost.

Lucie Filková

Pošlete tento příspěvek dál! ↓

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *