Patříte-li mezi fanoušky naší mateřštiny, zakroužkujte si v kalendáři čtvrtek 19. dubna 2018, tedy Den češtiny.
Stejnojmennou akci pořádají společně dva bohemistické ústavy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (Ústav české literatury a komparatistiky, Ústav českého jazyka a teorie komunikace). Půjde o celodenní setkání plné přednášek a diskuzí o lingvistických a literárněvědných tématech. A na co se třeba můžeme těšit?
Pestrý program přednášek
Hned na úvod Dne češtiny, tedy v 10:00, pohovoří Michael Špirit o tom, jak probíhá vydání knížky. Posluchači se dozví, co všechno musí nakladatel udělat, než se hotová kniha dostane ke čtenáři.
Zájemci o jazykovědu pak ocení v pořadí druhou přednášku, v níž František Martínek promluví o vývoji českých modálních částic. Poté bude následovat příspěvek Marie Škarpové o recepci starší české literatury a dopolední program uzavře přednáška Kateřiny Šormové o zkoušce z českého jazyka, kterou skládají žadatelé o naše občanství.
Nabitý bude i odpolední program. V něm si můžeme vyslechnout příspěvky o interpretaci literatury, neverbální komunikaci, českých dopisech z 19. století či o významu textů Jana Nerudy pro dnešní čtenáře. Program bude zkrátka tematicky velmi pestrý.
Co zkoumají studenti?
Na samý závěr Dne češtiny pak pořadatelé přichystali hodinový blok studentských pětiminutovek. V každé z nich některý ze studentů či studentek bohemistiky stručně představí svou práci či výzkum.
Všechny přednášky se konají v místnosti č. 18 na Filozofické fakultě v Praze. Podívejte se na jejich kompletní program.
Kromě přednášek o českém jazyce a literatuře zve Den češtiny i na zajímavou doprovodnou aktivitu, v rámci které budou návštěvníci bloudit v lingvistickém labyrintu a plnit záludné úkoly zaměřené na jazyk.
Půjde zkrátka o událost, kterou by si žádný milovník češtiny neměl nechat ujít. Určitě tedy dorazte, bude to stát za to.