Oslavme Den češtiny!

Patříte-li mezi fanoušky naší mateřštiny, zakroužkujte si v kalendáři čtvrtek 19. dubna 2018, tedy Den češtiny.

Den češtiny

Den češtiny

Stejnojmennou akci pořádají společně dva bohemistické ústavy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (Ústav české literatury a komparatistiky, Ústav českého jazyka a teorie komunikace). Půjde o celodenní setkání plné přednášek a diskuzí o lingvistických a literárněvědných tématech. A na co se třeba můžeme těšit?

Pestrý program přednášek

Hned na úvod Dne češtiny, tedy v 10:00, pohovoří Michael Špirit o tom, jak probíhá vydání knížky. Posluchači se dozví, co všechno musí nakladatel udělat, než se hotová kniha dostane ke čtenáři.

Zájemci o jazykovědu pak ocení v pořadí druhou přednášku, v níž František Martínek promluví o vývoji českých modálních částic. Poté bude následovat příspěvek Marie Škarpové o recepci starší české literatury a dopolední program uzavře přednáška Kateřiny Šormové o zkoušce z českého jazyka, kterou skládají žadatelé o naše občanství.

Nabitý bude i odpolední program. V něm si můžeme vyslechnout příspěvky o interpretaci literatury, neverbální komunikaci, českých dopisech z 19. století či o významu textů Jana Nerudy pro dnešní čtenáře. Program bude zkrátka tematicky velmi pestrý.

Co zkoumají studenti?

Na samý závěr Dne češtiny pak pořadatelé přichystali hodinový blok studentských pětiminutovek. V každé z nich některý ze studentů či studentek bohemistiky stručně představí svou práci či výzkum.

Všechny přednášky se konají v místnosti č. 18 na Filozofické fakultě v Praze. Podívejte se na jejich kompletní program.

Kromě přednášek o českém jazyce a literatuře zve Den češtiny i na zajímavou doprovodnou aktivitu, v rámci které budou návštěvníci bloudit v lingvistickém labyrintu a plnit záludné úkoly zaměřené na jazyk.

Půjde zkrátka o událost, kterou by si žádný milovník češtiny neměl nechat ujít. Určitě tedy dorazte, bude to stát za to.

Pošlete tento příspěvek dál!

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.