Střípky z četby… Bohumil Hrabal: Svatby v domě

O střípky svých čtenářských zážitků se s námi podělil student technického lycea Vojtěch Janota. Zaměřil se na jednu z knih Bohumila Hrabala, která ho zaujala v antikvariátu…


Minulý měsíc jsem se bezcílně procházel po pražské Národní třídě, a protože jsem měl nějaký ten čas navíc, rozhodl jsem se podívat se do antikvariátu v již zmíněné ulici. V bedně, na které bylo napsáno „10 Kč“, jsem nějakou dobu přebíral knížku po knížce, ale stále jsem nenacházel nic, co by mě nějakým způsobem zaujalo. Později jsem ale narazil na knížku, která nesla název Svatby v domě. Byla od Bohumila Hrabala, českého spisovatele druhé poloviny dvacátého století.

Jelikož jsem do té doby neměl šanci si nějakého dílo tohoto spisovatele přečíst, bez váhání jsem s knížkou v ruce odkráčel k pokladně.

Antikvariát
Návštěva antikvariátu se občas člověku opravdu vyplatí.

Kniha je prvním dílem trilogie (Svatby v domě, Vita nuova, Proluky), jež byla napsána přibližně v polovině osmdesátých let minulého století. Hrabal v tehdejších letech, stejně jako spousta dalších autorů, neměl povolení ve vlasti cokoliv vydávat, a proto tento text nejprve vyšel v zahraničí.

Jedná se o autorovu biografii, která se ale od většiny ostatních autobiografií, s nimiž jsem se zatím setkal, velmi liší. Příběh totiž není vyprávěný samotným autorem, ale jeho ženou. Na stránkách knihy je popisována její práce v hotelu Paříž, nacházejícího se ve staroměstské ulici U Obecního domu, její následné setkání se spisovatelem v pražské Libni, která je v díle velmi často zmiňována, a dále spousta jejich dalších společných zážitků a zkušeností – nejen z ulic hlavního města.

V ději samozřejmě nevystupuje pouze autor a jeho žena, ale i několik dalších postav z jejich životů. Dílo působí velmi klidně a postrádá jakékoliv napětí, což ale v tomto případě rozhodně není vlastnost špatná. Přesto nedoporučuji těm, kteří od knih očekávají šílené obraty a napětí, protože přesně to tato kniha na svých stránkách neobsahuje. Pro mě ale určitě šlo o velmi příjemné počtení.

Vojtěch Janota

Udělala na vás nějaká kniha takový dojem, že se s tím potřebujete někomu svěřit? Pošlete nám také své střípky z četby.

Těšíme se na vaše příspěvky!

Pošlete tento příspěvek dál! ↓

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *