Ve věku 81 let zemřel básník Jiří Kuběna

Zemřel český básník, historik umění a kastelán hradu Bítov Jiří Kuběna. Bylo mu 81 let.


Hrad Bítov
Po revoluci působil Jiří Kuběna jako kastelán na hradě Bítov. Zde také uspořádal několik celostátních setkání českých básníků a literárních kritiků.

Autor poezie, která v sobě jedinečným způsobem kombinuje tradiční katolickou tradici s neotřelými avantgardními postupy, se narodil v roce 1936 v Prostějově jako Jiří Paukert. Své texty však později podepisoval výhradně pseudonymem Jiří Kuběna. S jeho poezií se mohli čtenáři setkávat v časopisech i samostatných autorských knihách. Zprvu přispíval do periodik Tvář, Sešity pro mladou literaturu či Střední Evropa, později (po revoluci) se pak jeho básně objevovaly i v časopisech Souvislosti, Proglas, Host, Katolický týdeník, Literární noviny, Tvar či Revolver Revue.

Od roku 1953 byl Kuběna členem literární skupiny Šestatřicátníci, ke které vedle něj patřili i Václav Havel, Josef Topol či Věra Linhartová. Mezi autorovy básnické sbírky patří například Audience u papeže (1966), Láska Boha i člověka (1991) či Matka Zjevení (2002).

Vedle poezie psal Jiří Kuběna i eseje. Ty můžeme najít v knize Paní Na Duze (1998). Z jeho další tvorby pak můžeme zmínit také memoáry, které nazval Paměť básníka (2006).

Až do roku 1989 nesměl Jiří Kuběna svou básnickou tvorbu oficiálně publikovat. Před revolucí tak jeho básně vycházely pouze v samizdatu či v exilu. Po ní začaly jeho sbírky vycházet i v klasických nakladatelstvích a dnes máme k dispozici dokonce jeho souborné dílo (v pěti svazcích vydalo brněnské nakl. Host).

V roce 1998 byl Kuběna vyznamenán Medailí Za Zásluhy v oblasti kultury a umění I. stupně. Ocenění převzal od prezidenta Václava Havla.

 

10. srpna 2017

Pošlete tento příspěvek dál! ↓

2 comments

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *