Diskuse × diskuze

Esko, nebo zetko? Které z těchto písmen byste napsali ve slově označujícím výměnu názorů? Je správně diskuse, nebo diskuze?


Pokud potřebujete zmíněné slůvko napsat, nemusíte si s pravopisem nijak výrazně lámat hlavu. Pravidla zde totiž umožňují užití obou variant. Můžete tedy bez obav napsat diskuse, ale i diskuze – oba tvary jsou v českém jazyce spisovné.

Totéž pak platí i pro přídavné jméno diskusní/diskuzní – i tady je možné napsat jak s, tak z.

Diskuse, nebo diskuze?
Diskuse, nebo diskuze?

Diskuse

(správná varianta)

Diskuze

(správná varianta)


Příklady použití

Po přednášce bude pro případné zájemce připravena moderovaná diskuse.

Nerada bych se pletla do vaší diskuze, ale už budeme muset končit.

Kdyby došlo k nějaké diskuzi, budu mít připravené argumenty.

Nejprve si vyberte nějaké zajímavé diskuzní téma.

Odpověď najdete v našem diskusním fóru.

Rozdělíme se na pět diskuzních skupin.


Pošlete tento příspěvek dál! ↓

2 comments

  1. Francouzi již od vzniku své Akademie považovali za cíl své péče o jazyk vytvoření velkého slovníku své mateřštiny a to v její nejčistší, nezaplaeveléné podobě. Což se jim víceméně dařilo a daří. Naproti tomu se nezabývali normativní gramatikou, vycházeli z toho, že správná gramatika je ta, kterou používají nejkultivovanější vrstvy společnosti (a kupodivu se tím gramatika nijak rerozplizla a nerozmělnila, naopak). Ani nevím, zda v posledním historickém období k nějaké formě normativní gramatiky dospěli. Pokud ano, věřím, že spíš kvůli slednocení jazyka všech těch imigrantských skupin, které tam žijí – pro sebe to nepotřebují). Celkově je nutno přřiznat, že francouzština je milovaný a opečovávaný jazyk, nejen komunikační nástroj.

    Češi zřejmě normativní gramatiku potřebují, jinak jsou schopni do jazyka zařadit naprosté excesy
    s tím, že lid a doba to žádá. Zároveň je v ní i spousta hnidopišských předpisů, s nimiž bych si lámala hlavu asi právě jen v nějakých záludných pravopisných testech nebo v maturitní písemné práci. Za sebe bych volila umírněnost a rozmysl jak v tom, co do spisovného jazyka vpouštím, tak v tom, co předpisuji jako striktní normu.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *