Hemoroidy × hemeroidy

Jedno je jisté. Jde o proklatě nepříjemnou věc. Ale jak se jí v češtině správně říká a jak se má psát? Hemoroidy, nebo hemeroidy?


Zmíněné podstatné jméno je pomnožné (má pouze tvar množného čísla) a je rodu mužského neživotného. Podle Slovníku spisovné češtiny označuje „chorobně rozšířené žíly konečníku“.

A jak tedy vypadá správný tvar, který ve spisovném českém jazyce tuto potíž označuje? Výkladové slovníky nebo třeba Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český uvádějí jako kodifikovaný tvar hemoroidy. Ovšem vedle něj se běžně vyskytuje i podoba hemeroidy – i ta je v pořádku, ale patří do hovorové vrstvy spisovné češtiny. V psaném projevu tak raději volte variantu hemoroidy, zatímco v mluvené řeči můžete bez obav používat i tvar hemeroidy.

A proč je náležitější tvar ten s O? Je tomu tak na základě etymologie – slovo se k nám dostalo přes latinu z řečtiny, přičemž v obou případech je v původním cizím slově obsaženo právě O (lat.: haemorrhoidae, ř.: haimorhoides).

hemoroidy
Podle Akademického slovníku cizích slov jsou hemoroidy „uzlovité žilní rozšířeniny v oblasti konečníku, vznikající zejm. při sedavém zaměstnání, chronické zácpě ap., tzv. zlatá žíla“

Hemoroidy

(správná varianta – spisovná)

Hemeroidy

(správná varianta – hovorová)


Příklady použití

Trápí vás hemoroidy? Neodkládejte návštěvu lékaře!

Hemoroidy dokážou udělat spoustu problémů.

Pošlete tento příspěvek dál! ↓

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *