Jak správně skloňovat slovo Velikonoce

Při skloňování slova Velikonoce se můžeme tu a tam dostat do úzkých. Aby taková situace nenastala, podíváme se společně na to, jak mají správně vypadat jeho spisovné tvary.


Velikonoce patří mezi podstatná jména pomnožná – jde o výraz, který má v našem jazyce pouze tvar množného čísla (bez ohledu na to, jaké množství označuje). Do této skupiny slov dále patří třeba podstatná jména šaty, neštovice, prázdniny či dějiny.

Slovo Velikonoce při skloňování kolísá mezi vzory růže a stroj a jakožto pomnožné podstatné jméno má pouze koncovky množného čísla (stejně je na tom i slovo Vánoce).

Velikonoční kraslice
Velikonoční kraslice

Skloňování slova Velikonoce

  • 1. pád: Velikonoce
  • 2. pád: Velikonoc
  • 3. pád: Velikonocům
  • 4. pád: Velikonoce
  • 5. pád: Velikonoce
  • 6. pád: Velikonocích
  • 7. pád: Velikonocemi, Velikonoci

Pochybnosti často nastávají při používání sedmého pádu – nemusí nám být jasné, zda máme říci s Velikonoci, nebo s Velikonocemi. V tomto případě si však není třeba dlouze lámat hlavu, protože obě varianty jsou z hlediska pravidel pravopisu v pořádku.

Problematický je pak také druhý a třetí pád. Tu a tam se totiž v psaných i mluvených projevech objevují patvary bez Velikonocí či k Velikonocím. Ty jsou však chybné. K těmto omylům dochází zřejmě na základě nepatřičné analogie s tvary slova noc (bez nocí, k nocím). Skloňování slov Velikonoce a noci se však samozřejmě neshoduje. Pamatujme si proto, že podstatné jméno Velikonoce může mít ve druhém pádě pouze tvar Velikonoc, ve třetím pak Velikonocům.

Na závěr ještě připomeňme, že se ve slově Velikonoce správně píše velké V.


Příklady použití

S Velikonocemi se pojí celá řada hezkých lidových zvyků.

O Velikonocích s maminkou barvíme vajíčka.

Máš k Velikonocům kladný, nebo záporný vztah?

Bez Velikonoc si jaro nedokážu představit.


Pošlete tento příspěvek dál! ↓

Jeden komentář

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *