Velikonoce: malé, nebo velké V?

Velikonoce jsou nejvýznamnějšími křesťanskými svátky. Kromě toho jsou také oslavou začínajícího jara a pojí se s celou řadou starobylých lidových zvyků, které někteří z nás milují, jiní naopak nenávidí. V období kolem Velikonoc pak také píšeme svým blízkým různá přání – ať už formou pohlednic, dopisů, e-mailů, nebo třeba SMS. A i v těchto drobných textech bychom si měli dávat pozor na správný pravopis…


Jak byste například napsali slovo, které dané svátky označuje? Velikonoce, nebo velikonoce? Patří k tomuto slovu velké, anebo malé počáteční písmeno?

Jak již bylo řečeno, máme zde co do činění s velmi významnými svátky. A názvy významných svátků se podle platných pravidel pravopisu píší v češtině výhradně s velkými počátečními písmeny. I ve slově Velikonoce je tedy třeba psát velké V.


Velikonoce

(velké počáteční písmeno – správná varianta)

velikonoce ×

(malé počáteční písmeno – chybná varianta)


Pamatujme však, že přídavné jméno velikonoční a příslovce velikonočně se naopak ve většině případů píší s malým počátečním písmenem. Už se totiž nejedná přímo o pojmenování daného svátku – jde jen o slova, která jsou od výrazu Velikonoce odvozená. Proč však uvádíme, že se tato slova píší s malým písmenem jen ve většině případů?

Třeba v případě takového slovního spojení Velikonoční pondělí totiž velké V napsat musíme – jedná se zde opět o název konkrétního svátku. Kdybychom ale chtěli použít obrácený slovosled (Pondělí velikonoční), museli bychom napsat velké P a melé v (velké je u názvů svátků vždy jen první písmeno celého pojmenování).

Velikonoční vajíčka (přídavné jméno zde píšeme s malým počátečním písmenem)


Příklady použití

Na Velikonoce raději odjedu na chalupu. Nechci se totiž setkat s opilými koledníky.

O Velikonocích barvíme vajíčka a pleteme pomlázky.

Bez Velikonoc si jaro vůbec neumím představit.

Dodržujete u vás doma nějaké velikonoční zvyky?

Uvidíme se na Velikonoční pondělí!

Prodejny jsou letos velikonočně vyzdobeny už od února.


Píše se ve slově Velikonoce velké, nebo malé počáteční písmeno?počátečním písmenem?
Velikonoce – píší se v češtině s velkým, nebo malým počátečním písmenem?
Pošlete tento příspěvek dál! ↓

3 comments

  1. A jak by se napsalo slovní spojení “VELIKONOČNÍ SVÁTKY”? Malé v (protože je to tam “velikonoční” jen přídavné jméno) nebo velké V (protože je to označení celých svátků?

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *