Napsali byste spíše na rozdíl, anebo narozdíl? Je pravopisně v pořádku varianta dohromady, nebo zvlášť?
V tomto případě se nejedná o spřežku, ale o klasické podstatné jméno, které je doplněno předložkou na. Spisovná je tedy v češtině pouze varianta na rozdíl.
Na rozdíl ✓
(správná varianta)
Narozdíl ×
(chybná varianta)
Příklady použití
Na rozdíl od tebe mám smysl pro zodpovědnost.
První prezident ČR byl na rozdíl od toho třetího slušný člověk.
Na rozdíl od letoška byl loňský rok velmi suchý.
Na rozdíl od vás, bych nikdy nepoužila příklad, který se dotýká cti člověka! 🙁 A už vůbec ne tam, kde lze předpokládat mladistvé, či děti. Je-li to váš názor, nechte si jej pro sebe a dovolte ostatním, aby si vytvořili svůj vlastní, vaším neovlivněný! On totiž ani první pan prezident nebyl tak docela bez poskvrnky. Je totiž všeobecně známo, že si např. s manželskou věrností mnoho starostí nedělal! To jen tak na okraj, abychom si ujasnili pojmy slušný – neslušný! A hambatá slova, uměl také!
To neznamená, že bych třetího pana prezidenta nějak šetřila, jenom pokládám vaši prostřední příkladovou větu za společensky nemravnou, vašeho jazykově zaměřeného programu nedůstojnou 🙁
Moc mne to mrzí, že tak snižujete jeho hodnotu. Větší zdrženlivost by mu dodala důstojnost, kterou si myšlenka podpory českého jazyka zaslouží. Je také třeba šlechtit ducha, nejenom jazyk.
S přáním hezkého dne
Vlasta Barešová
Milá paní, ten, kterého se příklad týká udělal z chování burana normu. Tudíž je ještě velmi korektní použít výraz “neslušný”. Kdybych to psal já nevyznělo by to tak smířlivě. A používat na něčí obranu argumenty typu, že někdo jiný taky nebyl slušný, čestný apod. je ubohost a malost!
Udělat z jazykového dotazu politickou arénu je dost ubohé. Prosím, předělejte nějak slušněji onu větu hanobící našeho třetího prezidenta. Děkuji.