Potenciální × potencionální

Je-li něco možné, uskutečnitelné či eventuální, můžeme to označit slovem potenciální. Nebo snad potencionální?


Ať už sáhnete po kterékoliv z těchto dvou variant, neuděláte žádnou zásadní chybu. Jedno z těchto slov je však přece jen vhodnější. Výraz, kterým se zde zabýváme, je odvozen od podstatného jména potenciál (nikoliv potencionál) → logičtější variantou je tedy rozhodně přídavné jméno potenciální. Pokud bychom nahlédli do některých kodifikačních jazykových příruček, zjistili bychom tutéž informaci – tvar potencionální je uváděn jako řidší, méně používaný, popř. v některých slovnících nefiguruje vůbec. Naproti tomu variantu potenciální najdeme v každé z těchto příruček. Pokud tedy napíšete variantu potenciální, rozhodně si nikdo nebude moci stěžovat.

Potenciální

(jednoznačně správná varianta)

Potencionální

(řidší a méně přesná, ale také spisovná varianta)


Příklady použití

Jana přišla na ples se svým potenciálním manželem.

Tento šikovný útočník je potenciální posilou pražské Slavie.

Děláme to pro své potenciální klienty.


Je správně česky potenciální, nebo potencionální?
Je správně česky potenciální, nebo potencionální?
Pošlete tento příspěvek dál! ↓

11 comments

  1. Proč uvádíte variantu potencionální jako spisovnou, když je utvořena z  nesprávného základu? Potencionál neexistuje.

    1. Dobrý den, uvádíme ji jako méně přesnou, protože (jak správně píšete) je utvořena z nesprávného základu. Jenže jazyk zkrátka funguje tak, že když se něco široce rozšíří, začne to být považováno za spisovné – bez ohledu na to, jak nesmyslně či bizarně to vzniklo. Variantu potencionální proto uznávají jako spisovnou i autoritativní zdroje, jako je třeba Slovník spisovného jazyka českého, Akademický slovník cizích slov či Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český.

    2. Přesně, jak píšou z CT. Je to jako v politice – když si většina lidí zvolí za prezidenta blbečka, tak je prostě tenhle člověk prezidentem (navzdory tomu, že to je blbeček).

      1. Neexistuje. Vy jste asi elektro ani fyziku nestudoval, tak to prosím nekomentujte. Existuje elektrický potenciál (nikoliv potencionál) a potenciální (nikoliv potencionální) energie.

  2. Pokud jde o potenciál, je správné slovo potenciální. Na základě kterého slova je správné slovo potencionální??? Neznám v češtině slovo potencionál…🙈😎

    1. Jsem zase moudřejší – lépe je tedy potenciální.
      Ale jsou potenciometry – a ne potencimetry 🙂 , co by se s nimi asi měřilo?

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *