Reklama = klam? Etymologie slova je jiná

Tu a tam se v laických úvahách o jazyce můžeme setkat s jednou konspirační teorií, která vysvětluje původ slova reklama. Tohle podstatné jméno prý vymyslel někdo, kdo chtěl své výrobky prodávat za pomoci lži. Chtěl prostě své potenciální zákazníky klamat, a ještě ke všemu byl tak drzý, že svůj záměr zákeřně ukryl i do samotného slova, kterým svou nekalou praktiku pojmenoval – reKLAMa. Že je to pěkný nesmysl? Přesně tak.


Reklama neklame

Zahoďme domněnky, neověřené zprávy a bláznivé teorie o všemožných spiknutích a pojďme se podívat, jak je to doopravdy. Stačí zalistovat v Českém etymologickém slovníku, jehož autorem je přední český jazykovědec Jiří Rejzek (odborník na původ slov).

Kde se tedy podle autoritativního zdroje ve skutečnosti slovo reklama vzalo? Do češtiny se dostalo z němčiny, do němčiny z francouzštiny a do francouzštiny z latiny. Na úplném počátku přitom bylo latinské slovo reclamare, které vzniklo spojením předpony re- (= „znovu, opět“) a slova clamare (= „volat, křičet“).

Dle původu slova je tedy reklama něčím, co nám hlasitě předává nějakou informaci. Volá ji na nás, chce ji vykřičet do světa a navíc to dělá opakovaně. Tím může být pochopitelně nesmírně vlezlá, otravná a někdy i agresivní, ale ze své podstaty by nás rozhodně neměla klamat. Pokud to dělá, není to reklama, ale prostá lež.

Reklama
Reklama na nás dnes číhá na každém rohu.

Slovo klamat má jiný původ

České sloveso klamat naproti tomu nemá svůj původ v latině, francouzštině ani němčině, ale má slovanské kořeny. Pochází z praslovanského základu klamati, který si etymologové spojují se slovy klímat a klonit, jejichž významem bylo „naklánět“. V rámci vývoje jazyka zde přitom došlo k postupnému významovému posunu – význam „naklánět“ se postupem času rozšířil i na „houpat“. A jsme u meritu věci – slovo houpat se dá přece i v dnešní češtině použít ve významu „balamutit, klamat“.

Vidíme tedy, že výraz reklama nemá se slovem klamat vůbec nic společného. Bude-li vás tak někdo přesvědčovat o tom, že je mezi nimi jakákoliv souvislost, nemusíte se nijak vzrušovat. Pěkně vás totiž houpe.

Jakub Marek

Pošlete tento příspěvek dál! ↓

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *