Sbíráte citáty? Na Františka Dobeše nejspíš nemáte

Sběratelství je fenoménem, který dříve nebo později zasáhne většinu z nás. Někdo sbírá reklamní propisky, někdo hokejové kartičky a někdo třeba citáty. To je případ pana Františka Dobeše, který je v tomto oboru českým rekordmanem. Pokud byste jej chtěli překonat, zabralo by vám to nejspíš většinu života.


Pan Dobeš totiž začal sbírat citáty už před sedmdesáti lety! Tehdy si (ve svých patnácti letech) začal vypisovat z knih, jež četl, výroky a moudrosti, které jej z nějakého důvodu zaujaly. A v této činnosti pokračuje dodnes. Ve své pečlivě vedené databázi má už neuvěřitelných 184 975 položek.

Kniha

Citáty si sběratel zapisuje do počítače, kde je má roztříděny podle klíčových slov. V běžném textovém editoru mu jeho rozsáhlá sbírka zabírá (při použití písma Times New Roman, velikost 12) celkem 14 298 stran.

Na právě probíhajícím festivalu Pelhřimov – město rekordů byl František Dobeš za svou dlouholetou sběratelskou činnost vyznamenán. Pořadatelé z Agentury Dobrý den, která eviduje české rekordy, mu udělili titul Rekordman roku v kategorii Celoživotní úsilí.

Klobouk před ním smekáme i my.

 

10. června 2017

Pošlete tento příspěvek dál! ↓

Jeden komentář

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *