Vychází knížka, která vás vezme pod povrch češtiny. Vítejte v Podzemí slov

V nakladatelství Pointa právě vychází knížka Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny, která dává zábavnou formou nahlédnout do tajů našeho jazyka. Jejím autorem je copywriter, korektor a bohemista Jakub Marek.


Od rumu přes e-shopy až po fotbal

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se rumu říká zrovna rum? Víte, co to znamená, když vám majitel e‑shopu řekne, že právě ponížil ležáky? A všimli jste si, kolik se v hovorech o fotbale používá básnických prostředků? To je jen hrstka otázek, kolem nichž se točí Podzemí slov – knížka pro ty, kteří se rádi zamýšlejí nad řečí, již ostatní používají bez rozmyslu.

„V knížce prostřednictvím krátkých kapitol nahlížím pod povrch češtiny, kde na člověka číhá spousta překvapení, tajemství i mýtů,“  říká Jakub Marek. „Aby ale nešlo o strohý jazykovědný výklad, snažím se to dělat trošku zábavně a ideálně přitom ve slovním podzemí nacházet nějaké paralely s životem jako takovým,“ dodává autor, pro nějž je Podzemí slov literární prvotinou.

Podzemí slov
Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny

Kniha pracuje s myšlenkou, že ačkoliv většina z nás komunikuje svou rodnou řečí bez větších potíží, málokdo se pozastaví nad tím, proč že jsme danou skutečnost označili tak a tak nebo kde se výraz, který jsme právě vypustili z úst, v našem jazyce vzal. Právě tyto taje našeho jazyka přitom leckdy skrývají mnoho zajímavého – překvapivé souvislosti, nevšední příběhy i podivuhodná tajemství. V Podzemí slov je řeč právě o nich.

Knížka pro ty, kteří mají rádi češtinu

Pro koho je publikace Podzemí slov určena? Prostě pro všechny, kteří mají rádi češtinu a kteří se alespoň tu a tam zamyslí, proč vlastně mluvíme tak, jak mluvíme. Může tak jít o čtenáře od studentů až po seniory.

Kniha by se dala zařadit mezi populárně naučné tituly. Není tedy vysloveně odborná, ale mnohé nové informace přinese i čtenářům, kteří se jazyku věnují více než běžní laici. Poučí i učitele češtiny, novináře či blogery.

Podzemí slov (zadní strana obálky)
Zadní strana knihy Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny

Jakub Marek: Čeština je fascinující, a tak je škoda se nad ní tu a tam nezamyslet

Autorem knihy je Jakub Marek, který češtinu vystudoval (na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy) a v současnosti ji také profesně používá. Živí se jako copywriter (reklamní textař), korektor a lektor psaní. O své mateřštině tvrdí: „Čeština je fascinující, a tak je škoda se nad ní alespoň tu a tam nezamyslet. V jejím podzemí se totiž skrývají souvislosti, které nám pomůžou hlouběji pochopit nejen řeč, kterou používáme, ale trochu i svět a sebe sama.“

Jakub Marek (Podzemí slov)
Autor knihy Podzemí slov Jakub Marek (FOTO: Mgr. Michaela Šedová, nakladatelství Pointa)

Kniha je k dostání na webu nakladatelství Pointa a u všech dobrých knihkupců. Také na ni navazuje stejnojmenný blog, který má i vlastní stránku na Facebooku a Instagramu.

Pošlete tento příspěvek dál! ↓

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *