Vychází román Příběh slunečnice. Vypráví o válce, ale bez brutalit

V nakladatelství Motto brzy vyjde debutový román ostravské spisovatelky Miriam Blahové. V romantickém Příběhu slunečnice se vyjevuje kontrast mezi banálními strastmi dnešního člověka a realitou druhé světové války. Zároveň se však ukáže, že doby dobré a zlé mají i leccos společného – láska a přátelství totiž bojují s překážkami naplno za všech okolností.


V knize Příběh slunečnice se prolínají dvě časové roviny. Rámcem románu je totiž náhodné setkání dvou generací. Jednadvacetiletá Natálie se po nehodě ocitne v nemocničním pokoji, kde se potká s osmdesátnicí Hedvikou. Slovo dá slovo a románový příběh je na světě. Pamětnice války totiž začíná pro ukrácení doby strávené na lůžku vyprávět mladé kolegyni příběh své sestry Evy, jež za protektorátu sloužila v opatrovně ukrývající přísně střežené tajemství…

Miriam Blahová – Příběh slunečnice
Miriam Blahová: Příběh slunečnice

Díky popisu událostí spojených s druhou světovou válkou je román nejen dojemný a strhující, ale i poučný. „Kniha je lepší než hodiny dějepisu,“ hodnotí přínos textu maminka tří dětí Andrea, která si měla možnost román přečíst jako jedna z prvních. A jedním dechem dodává: „Hned po vydání ji dám přečíst dceři.“

Společně s hlavními hrdiny si čtenář Příběhu slunečnice prožije zavedení přídělového systému, povstání studentů po zavření vysokých škol a celou řadu dalších událostí, které život v době války přinášel.

Na rozdíl od jiných válečných knih zde však nenajdete žádné morbidní scény ani popisy nehumánních nacistických praktik. Tomu se totiž autorka při psaní knihy záměrně vyhýbala: „Nechtěla jsem na válce parazitovat. Mým cílem bylo přiblížit osudy obyčejných lidí, kteří kolikrát o těch příšerných zvěrstvech neměli ani potuchy,“ vysvětluje Miriam Blahová.


Miriam Blahová – Příběh slunečnice (ukázka)
Ukázka z knihy Miriam Blahové Příběh slunečnice

Pro Miriam Blahovou je Příběh slunečnice prvotinou. „Prorazit na českém knižním trhu není vůbec jednoduché. Přesto to není nemožné. Děkuji, že i tak významné a velké nakladatelství vycítí v prvoautorovi potenciál a dá mu šanci,“ pochvaluje si autorka přístup nakladatelství Motto, které se specializuje na romány pro ženy. Kniha Příběh slunečnice vychází 14. dubna 2022.

Pošlete tento příspěvek dál! ↓

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *