Z výletu s knihou

Ať už máte dovolenou, prázdniny, nebo třeba jen volné odpoledne, neseďte doma a vyrazte na výlet! Třeba se z něj vrátíte s nějakou zajímavou knížkou.


Zajímavé knihy na zajímavých místech

Co byste řekli tomu, kdybyste si z příštího výletu přivezli domů nějakou hezkou knížku? Možná se vám to poštěstí. Právě totiž odstartovala naše kampaň Z VÝLETU S KNIHOU, v rámci které budeme na zajímavá místa umisťovat zajímavé knihy. Vlastníkem daného výtisku se pak stane ten, kdo jej zkrátka objeví jako první.

Začínáme v Hrabalově Libni

Prvním místem, na které jsme pro vás umístili knihu, je prostranství před tzv. Hrabalovou zdí v pražské Libni. Jedná se o místo v ulici Na Hrázi, kde stával dům č. p. 24. Ptáte se, co bylo na této budově zajímavého? Právě zde strávil spisovatel Bohumil Hrabal značnou část svého života. Právě toto místo výrazně ovlivnilo jeho dílo (viz např. Hrabalovy texty Něžný barbar či Svatby v domě, které se o Hrabalově libeňském bytě přímo zmiňují). A právě tady s Hrabalem určitou dobu žili i takoví velikáni, jako byl filozof a básník Egon Bondy či výtvarník Vladimír Boudník.

Legendární dům v ulici Na Hrázi (kterou Hrabal poeticky nazýval ulicí „Na Hrázi věčnosti“) už dávno nestojí. Nahradila jej totiž zeď autobusového nádraží… Od roku 1999 je však tato zeď alespoň vyzdobena řadou hrabalovských motivů. Jsou zde k vidění úryvky z autorových děl, obrázek Hrabalova psacího stroje značky Perkeo či 5,5 metru vysoká spisovatelova podobizna.

Hrabalova zeď (Praha-Libeň)
Hrabalova zeď v pražské Libni

Právě ke zmíněné libeňské zdi jsme umístili první knížku projektu Z VÝLETU S KNIHOU. Jedná se o fotografickou knihu Libní s Bohumilem Hrabalem. Najdete v ní obrázky řady zaniklých či zanikajících pražských zákoutí, která tak silně ovlivnila jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů 20. století. Nechybí přitom ani Hrabalovy či Boudníkovy portréty.

Ladislav Michálek: Libní s Bohumilem Hrabalem
Ladislav Michálek: Libní s Bohumilem Hrabalem

Pokud knihu objevíte právě vy, budeme rádi, když nám o svém nálezu dáte vědět. Stačí fotku knížky sdílet na sociálních sítích s patřičným hashtagem (#zvyletusknihou) nebo třeba napsat krátkou zprávu na náš e-mail.

Pošlete tento příspěvek dál! ↓

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *