Anakolut

Anakolut je jazykovědný termín, který se používá pro označení jedné časté chyby. Do češtiny bychom jej mohli přeložit jako vyšinutí z větné vazby. Co si pod tím představit?


Jde o situaci, kdy je začátek věty vytvořen správně, ale její další část už je chybná (po syntaktické stránce nenavazuje správně na úvod věty). Stručně řečeno zkrátka větu nějak začneme, ale potom se do ní tak zamotáme, že ji dokončíme úplně jinak. Typicky se anakolut vyskytuje v neformálních mluvených projevech, v nichž nemá mluvčí svou řeč připravenou. V psaném projevu je možné anakolut považovat za jazykovou chybu.

K vyšinutí z větné vazby často dochází v případech, kdy je do hlavní věty vsunuta věta vedlejší (viz následující příklady).

Anakolut (vyšinutí z větné vazby)
Termín anakolut můžeme do českého jazyka přeložit jako vyšinutí z větné vazby.

Anakolut – příklady

  • David večer, když přišel z práce, bylo mu těžko od žaludku.
  • Člověk, jakmile si přestane dávat pozor, někdo ho podvede.

V literatuře může být anakolut použit jako specifická stylistická figura, jejímž prostřednictvím je naznačena napjatá atmosféra nebo třeba nervozita postavy.

Etymologie

Slovo anakolut pochází z řeckého anakólouthos (= nesouvislý). Vzniklo spojením předpony an- (= ne) a přídavného jména akólouthos (= souvislý, příslušný).

Pošlete tento příspěvek dál! ↓

2 comments

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *