5 častých chyb, kterých se lidé v českém jazyce dopouštějí

Čeština je velmi těžký jazyk, možná dokonce jeden z nejtěžších vůbec. Proto není divu, že mnohdy nedělá potíže jen cizincům, ale také Čechům. Český jazyk je přitom krásný a hanobit ho zbytečnými chybami je obrovská škoda. Proto se pojďme podívat na pár častých chyb, kterých se lidé dopouštějí – třeba tím jejich četnost alespoň trochu snížíme.


1. Chybné použití slov holt/hold

Většina lidí vůbec neví, jaký je mezi nimi rozdíl, a následkem toho je používá chybně. Abyste je mohli užívat správně, musíte pochopit, čím se vůbec jejich význam liší.

Slovo holt znamená vlastně totéž jako zkrátka, prostě nebo jednoduše. Proti tomu slovem hold vyjadřujeme někomu poctu.

Příklad ve větě:

  • Máš holt smůlu, já ti s tím nepomůžu.
  • Vzdali jsme hold padlým vojákům.

2. By jsme a by jste

Spousta lidí si myslí, že spojení by jsme a by jste jsou správná. Ve skutečnosti tomu tak ale není, správně píšeme bychom a byste. Důvod, proč to tolik lidí píše špatně, je pravděpodobně ten, že slovo byste působí na první pohled nespisovně. A slovo bychom zase není v dnešní mluvené češtině téměř používané, takže člověka většinou ani nenapadne, že by mohlo být správné.

Příklad ve větě:

  • Měli bychom vyrazit.
  • Měli byste se nad sebou zamyslet.

3. Samozřejmě/samozdřejmě

Zde vlastně ani není co vysvětlovat. Toto slovo má jen jednu správnou variantu, a to samozřejmě. Slovo samozdřejmě je zkrátka chybné a v českém jazyce neexistuje.

Příklad ve větě:

časté chyby v češtině
V češtině se chybuje v mnohém.

4. Narozdíl / na rozdíl

Toto spojení dokáže potrápit i člověka, který je v češtině jinak zběhlý. Existují totiž slova, která se díky častému užívání vedle sebe spojila v jedno (například slovo zpočátku nebo právě například). Spojení na rozdíl svádí k tomu, myslet si, že mezi ně patří také. I když se to může zdát zvláštní, není tomu tak – spojení na rozdíl zůstává stále oddělené a píše se zvlášť.

Příklad ve větě:

5. Shoda přísudku s podmětem

Lidé velmi často volí k podmětu chybný přísudek. Vznikají pak paskvily, které spoustu lidí bijí do očí. 

Nejčastější chyby jsou:

  • a) špatně zvolené i/y (např. Psi běhaly po zahradě.)
  • b) psaní i/y tam, kde má být -a (např. Kuřata zobaly zrní.)

Pravidla ČJ a pomůcka

Ale jak poznat, jak přísudek vlastně napsat správně? Základem je samozřejmě určit správně podmět a jeho rod. Pokud je podmět v množném čísle, a vy si nejste jistí, převeďte si ho do čísla jednotného. U mužského rodu nezapomeňte na rozlišení životného a neživotného. Pak už se více méně jen řiďte následující tabulkou:

Podmět (v množném čísle)KoncovkaPříklad ve větě
Ženský-yKvětiny vykvetly.
Střední-aKuřata zobala zrní.
Mužský životný-iPsi běhalpo zahradě.
Mužský neživotný-yRohlíky zplesnivěly.

Toto je jen naprostý základ, pravidel pro shodu podmětu s přísudkem je celá řada. Existuje také spousta výjimek, u některých slov je např. možné použít jak měkké, tak tvrdé y. Všechny výjimky a pravidla zde rozepisovat nebudeme, toho je koneckonců stejně už plný internet. Můžeme si však ještě ukázat jednoduchou pomůcku, kterou možná znáte, nicméně učitelé češtiny vás od ní možná odradili. Přestože ti tuto pomůcku nevidí rádi, pravdou je, že pokud máte trochu cit pro jazyk (i když je pravda, že ten bohužel každý nemá), dokáže být velmi užitečná.

Jde o pomůcku, kdy si řeknete u podmětu, jestli jsou to ti, ty, nebo ta. Tomu pak odpovídá koncovka přísudku.

  • Kočky (ty) lovilmyši. (rod ženský)
  • Hrady (ty) byly rozpadlé. (rod mužský neživotný)
  • Papoušci (ti) byli červení. (rod mužský životný)
  • Děvčata (ta) byla krásná. (rod střední)

Jak vidíte, koncovka s touto pomůckou opravdu odpovídá koncovkám podle rodů. Pokud máte pro češtinu cit, neměla by pro vás být tato pomůcka problémem. Pokud však moc ne, budete se bohužel muset všechna pravidla zkrátka naučit. Nejčastější chybou, jakou lidé při užití této pomůcky dělají, je ta, že si u všeho řeknou „ty“ (ty kočky, ty hrady, ty papoušci, ty děvčata) a přijde jim to tak správně. Pravidlem pro toto je, abyste zkusili vždy i další dvě možnosti. Pokud jedna z nich bude sedět, řiďte se zpravidla tou.

Článek připravila copywriterka Evča

Pošlete tento příspěvek dál! ↓

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *